Tag Archives: зелен чај

(Рецепт) ПРАКТИЧНО – Академик Људмила преку зима редовно ја користи руската БОМБА за имунитет!

Руската енергетска бомба штити од сите вируси. Руската алтернативна медицина нуди народен лек, а академик Људмила Григоријевна Пучко потсетува на рецепт кој на прв поглед комбинира скоро некомпатибилни природни состојки а всушност го обновува целиот организам. Ако често сте преморени и се чувствувате како да немате доволно енергија, тоа е …

Повеќе »

Овие намирници е добро да се имаат дома за време на пандемијата

Лабораториски експерименти покажале дека хемиските соединенија кај два вида на јужно грозје исто така можат да го инхибираат ензимот протеаза (Mpro) Во времето на пандемијата на коронавирусот, би можеле да додадете одредена храна во вашата исхрана. Ова се некои од нив. Зелен чај Новото истражување сугерира дека специфичните хемиски соединенија …

Повеќе »

КОРИСНО – Што знаеме за ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈ? Делува на притисок, алергии и многу други нешта

Ако сте како повеќето луѓе, вашиот омилен утрински напиток веројатно е кафе или чај. Ќе се расправа за тоа кој од овие пијалоци е најдобриот пијалок за појадок, но факт е дека обајцата имаат многу корисни својства. На пример, кафето е одличен извор на антиоксиданти, па затоа може да ве …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Ова сигурно НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ! Што може ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈ да му направи на вашиот холестерол?

Пиењето зелен чај покажа бројни ефекти кога станува збор за слабеење, но научниците неодамна открија како овој пијалок влијае на холестеролот. Пиењето зелен чај го намалува лошиот холестерол, додека нивото на добар холестерол останува непроменето. Почесто пиење на овој лековит пијалок може да има значителни ефекти врз здравјето на целиот …

Повеќе »

КОРИСНО – Намирници за подолг живот

Авокадото е многу хранливо и ќе ви помогне да се чувствувате полни заради високите концентрации на маснотии и растителни влакна Многу студии се спроведени во потрага по одговори на тајната на подолг живот, а нешто што значително помага при продолжување е и правилна и квалитетна исхрана. Откријте која храна може …

Повеќе »

(Рецепт) Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници. Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите. Зелен чај …

Повеќе »

(Рецепт) Не постои подобар напиток за топење на мрсните наслаги од овој: Здрав начин да се ослободите од вишокот!

Оваа моќна комбинација до последниот грам ги топи маснотиите… Ако барате пијалок што може да ви помогне да изгубите тежина, а исто така е и сосема природен и здрав, мора добро да го запомните овој рецепт. Медот и циметот се неспорни чувари на витката линија. Циметот го чисти организмот и …

Повеќе »

(ФОТО) Супер храна која прави чуда за организмот: Овие 9. моќни намирници треба да се јадат секој ден!

Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучите во вашето мени секој ден На човечкото тело му требаат минерали, витамини и растителни влакна за да функционира добро. Постојат намирници кои, ако секојдневно ги консумираме, ќе внесеме сè што е потребно за добро здравје, а со тоа и болестите и …

Повеќе »

(Рецепт) Нутриционистка открива:„Ако вака пиете зелен чај, ќе ги истопите мрсните наслаги!“

Дознавме како да го пиеме овој пијалок и воедно да слабееме Познато е дека зелениот чај има здравствени придобивки, а докажано е и дека помага во губење на тежината. Сепак, она што е важно е во каква форма и како го консумираме. Постојат различни производи кои содржат зелен чај, од …

Повеќе »