Tag Archives: здраво

(ФОТО) Необична салата од цвекло и моркови со ореви

Потребно е: 600 г моркови 600 г цвекло 100 г млад кромид 150 г ореви 10 г сусам 100 мл маслиново масло сол сечкан магдонос сок од лимон Подготовка:морковите и цвеклото излупете ги и исечете ги на спирализатор да добиете своевидни шпагети. Ако немате таков апарат исечете ги на тенки …

Повеќе »

(ФОТО) Омилен десерт на Јелена Ѓоковиќ: Без брашно и јајца!

Сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена е поборник на здрава исхрана, а сега го поделила рецептот за нејзиниот омилен десерт. Состојки: 200 г какао путер 2 лажици кокосово масло 150 г какао во прав 3 лажици јаворов сируп малку сол Состојки за слојот од бело чоколадо: 100 г какао путер 1 …

Повеќе »

Зошто да јадеме мусли за појадок?Здрав оброк подготвен за само минута!

Како што знаеме појадокот е најзначајниот оброк во денот. Кога внесуваме храна наутро добиваме повеќе бенефити: подобрена концентрација, енергија, подобрена когнитивна функција како и намален ризик од срцеви болести. Но она што е многу важное каквахранавнесуваменаутрокако би сепостигнал баланс и правилноослободувањенаенергијатадобиенаодоброците. Одговорот е мусли! Што представуваат муслите? Муслите се балансирана …

Повеќе »

(ФОТО) Била огромна и почнала да пости: Ослабнала 30. килограми и станала „секс бомба“

Само што се вратила од одморот на Тајланд за Аманда Фишер (32) следело многу непријатно изненадување. Имено, гледајќи ги фотографиите од себе пред еден ресторан оваа Австралијанка сфатила дека всушност изгледа – огромно. Морала веднаш да направи нешто по тоа прашање и почнала да држи некои од најмодерните диети. Изненадување!Изгледала …

Повеќе »

(ФОТО) Зеленчук со „негативна“ калоричност

Храна со нулта калоричност се нарекуваат продукти на чие варење организмот троши повеќе енергија отколку што се внесува со нивната конзумација. Овие продукти не се некоја егзотична непознаница туку овошје и зеленчук кое секој ден го гледаме по пазарите и пиљарите и достапни се, практично, цела година. Конзумацијата на храната …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставно за подготовка: Коцки од рогач и јаболки

Денес ретко се прават колачи со рогач, а она што го прави посебно е што е сличен на чоколадото, а поздраво е, па често се додава во разни десерти наместо чоколадо. Состојки: 4 големи јаболки 1 лажица цимет или зачини за медењаци 4 јајца 1 кесичка ванилин шеќер половина шоља …

Повеќе »

Го подобрува расположението и здравјето: 5. причини поради кои веднаш ќе почнете да пиете какао!

Овој вкусен напиток е добар за здравјето и го подобрува расположението. Нема ништо подобро од шоља топло какао во текот на ладен и дождлив есенски ден. Овој пијалок нема да го задоволи само вашето чуло за вкус, туку ќе придонесе и за вашето здравје. Какаото помага за добро расположение Какаото …

Повеќе »

Приватна готвачка открива што навистина јадат славните „слабички“ дами – некои работи ќе ве згрозат

Бившата готвачка на глумицата Гвинет Палтроу проговорила за нејзината исхрана и оброци кои и’ ги подготвувала. Како што вели Кејт Мекалон, таа најчесто бирала „трева и зеленчук“. Познатата готвачка меѓу клиентите имала и познати од други сфери. Соработувала со Миранда Кер, Стивен Спилберг, а за Гвинет готвела додека била во …

Повеќе »