Tag Archives: здравје

Волшебно овошје: Еве што му се случува на вашето тело кога ќе изедете 7. ореви!

Истражувањата покажуваат дека оревите ни помогнуваат бргу и лесно да слабееме Ако сте на диета не ја одбегнувајте ужината, туку јадете го ова волшебно овошје кое бргу ги топи мрсните наслаги. Истражувањата покажуваат дека оревите ни помогнуваат побргу и полесно д слабееме. Оревите содржат состојки кои прават подолго време да …

Повеќе »

Здравје: Зошто секој ден сок од цвекло?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана. – Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот. – Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот. – Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта. – Дава дополнителна …

Повеќе »

10. работи кои ќе му се случат на вашето тело ако престанете да јадете месо

Ако одлучите да го исфрлите месото од вашата исхрана, тоа ќе доведе до големи промени во вашето тело – од намалување на вишокот килограми до намалување на ризикот од појава на некои болести. Но, тоа има и свои недостатоци 1.Ќе ја намалите вашата телесна тежина Луѓето кои престануваат да јадат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Белите дробови на Њујорк: 8. занимливости за славниот Централ Парк

Вилијам Кулен Брајант, поет и уредник на New York Evening Post уште во 1844. година повикувал на изградба на нов парк истакнувајќи дека е добро за здравјето на луѓето, но и за целиот град… Ви откриваме скриени тајни на омилениот парк на Њујорчани и задолжителна станица на многу туристи. Микрокосмос …

Повеќе »

(ВИДЕО) Денес на ТВ Алфа во 12:30: „Урбан блок“ со нови содржини

Во денешното издание на „Урбан блок“  ќе гледате: – за капилари зборуваме со доктор Тихомир Цветковиќ – одиме на патот кон успехот на познатата Коко Шанел – зборуваме за новите Инстаграм трендови – ве носиме на есенска прошетка во Трансилванија

Повеќе »

Древна тајна – Јапонски еликсир кој ги подмладува жените за 20. години: Рецепт кој се чува како богатство!

Пијте го секое утро, ќе живеете подолго и ќе изгледате помладо… Со оглед на тоа дека кај луѓето се зголемила свеста за здравјето многумина почнале да го бараат еликсирот за долговечност со цел да ги продолжат своите животи. Иако нашиот животен век значително се зголемил од пораниот период во историјата, …

Повеќе »

(ФОТО) Прва фотографија од Тара Ѓоковиќ: Јелена се приклучи кон трендот и покажа како ја дои ќерката!

Јелена Ѓоковиќ, сопруга на популарниот тенисер, Новак Ѓоковиќ, прв пат објавила фотогарфија од ќерката Тара. На фотографијата се гледа како Јелена ја држи Тара во прегратка и ја дои.Со тој чин, Јелена се приклучи кон трендот на јавно доење на што многу славни мајки инсистираат со пораката – дојте го …

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Кој има право да знае? Семејството објавило стари фотки од Михаел Шумахер: Огорчени пораки од фановите!

Фановите на Михаел Шумахер повеќе не го кријат своето огорчување поради постапките на неговото семејство кое не сака да открие каква е здравствената состојба на седумкратниот првак На службената Фејсбук страница на великанот на Формула 1 се објавени фотографии од Михаел со каубојски шешир и кожна јакна кои се снимени …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сабота: „Урбан блок“ со нови теми!

Во денешното издание на „Урбан блок“ ќе проследите: – почнува новиот моден викенд во Скопје. Што да очекувате од него? – останете модерни и задржете си ја удобноста – какви обувки ќе бидат актуелни оваа сезона? – нов закон во Франција. Отсега сите ќе бидеме природни на фотографиите, или барем …

Повеќе »