Tag Archives: здравје

(ФОТО) Имал 185. килограми а сега е тренер: „Јадев осум сендвичи со сланина дневно!“

47. годишниот Ралф Лоулес за две години ослабнал неверојатни 107. килограми. Бил тежок 187. килограми, се прејадувал со осум сендвичи со сланина во текот на денот, а потоа одлучил да направи промена. Откако 15. години не бил во врска, ја променил својата рутина. Денес е тешок 78. килограми и станал …

Повеќе »

Чудесни својства на оцетот од јаболко: Лекува воспалување на грло, отстранува модринки и лош здив!

Оцетот од јаболко е најпознат природен лек против одвишни килограми, го забрзува метаболизмот, а одличен е и за нега на кожата и косата… Оцетот од јаболки веќе со векови се користи во исхраната, но и во медицински цели. Го намалува покачениот крвен притисок, помогнува при болести на грлото, лошо варење, …

Повеќе »

Неверојатна моќ на киселите краставички: Еве зошто треба да ги јадете!

Научниците откриле дека ферментираната храна, како киселите краставички, кисела зелка или јогурт може да ја намали општествената анксиозност и нервоза… Киселите краставички и останатиот зеленчук од туршија се нешто што не може секој да го јаде поради специфичниот вкус. И досега знаевме дека се здрави, но она што не го …

Повеќе »

Бидете дел од смути револуцијата

Смути- оброците во чаша станаа вистинска сензација, го обиколија светот и во еден миг станаа тренд кој успешно опстојува на нашите дневни менија уште од самиот почеток. Оваа нутритивна бомба за кратко се претвори во наш омилен појадок. Направете го она за кое што вашиот организам би ви бил благодарен. …

Повеќе »

Откриено колку години му требаат на срцето да се опорави од пушењето

Пушачите треба да почекаат 15. години откако ќе се ослободат од таа навика за да им се намали ризикот од болести на срцето и мозочен удар, покажало новото истражување. Претходните истражувања покажувале дека ризикот од мозочен удар кај бившите пушачи се стабилизира во рок од пет години, но новото истражување …

Повеќе »

(ФОТО) Со само три урми дневно ќе се заштитите од многу болести

Шеќерот од урмите е најсоодветен за вашите дечиња бидејќи најлесно се вари. Експертите советуваат да им се даваат урми на деца кои се нервозни или хиперактивни. Урмите се овошје кое дефинитивно многу малку се користи во исхраната, а многумина не ги сметаат за вкусни, иако се и’ повеќе од тоа. …

Повеќе »

(Рецепти) Чудо од кујната: Квасецот косата и кожата ги враќа во живот, помогнува при анемија и остеопороза!

Квасецот одлично делува кога го користиме за нега на лицето и телото… Квасецот најчесто го користиме во подготовка на различни теста, но овој додаток на исхраната може да биде и одличен сојузник во негата на кожата, косата, ноктите, како и за унапредување на нашето здравје. За кожа Пивскиот и пекарскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Познат руски доктор ја открил тајната на детскиот имунитет: Не помогнуваат „волшебни лекови“ туку само ова!

Ако сакате вашето дете да не биде болно, ако сакате тоа брзо и лесно да се адапатира на животните услови и околности кои бргу се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се… Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за деца, за „Спутник“ дал ексклузивно интервју …

Повеќе »

Не го оставаат на мир: Странски медиуми повторно за здравјето на Шумахер!

Не минува ниту еден месец а некој странски медиум, од доверливи извори, да не се огласи за здравствената состојба на Михаел Шумахер…седумкратниот шампион на Формула 1 кој тешко настрада во несреќа при скијање во француските Алпи… Состојбата на Михаел Шумахер и натаму најверојатно е иста, ниту може да оди, ниту …

Повеќе »