Tag Archives: здравје

(ВИДЕО+ФОТО) Сирота Брена – Има се но не и здравје: Проблемите со коленото причини за болки и паѓања на концерти!

Српските медиуми известуваат дека популарната пејачка трпи големи болки а лекарите се борат да и ја спасат ногата… Лепа Брена, навистина нема среќа со здравјето. После проблемите со синусите, поради што и е направен скенер на главата, се соочила со нов здравствен проблем.На фолк ѕвездата, како што дознаваат српските медиуми, …

Повеќе »

Поради Серена Вилијамс се менуваат правилата

WTA, Здружение на светските тенисерки, за новата сезона изгласало неколку промени. Така тенисерките кои после породување се враќаат на натпреварувањата ќе добиваат „заштитен ренкинг“ до третата година на детето. Со тоа ќе дојде и до промена на одредување на носителките на големите турнири. Правилото е воведено поради Серена Вилијамс, најдобрата …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

Здравје: Сок и чај кои го регулираат притисокот!

Аронијата својата популарност ја здоби благодарение на тоа што ја подобрува циркулацијата, ги јакне крвните садови и го намалува ризикот од болести на срцето Доколку имате проблеми со крвната слика во исхраната внесете аронија и производи од ова овошје. Аронијата својата „популарност“ ја доби токму благодарение на тоа што ја …

Повеќе »

(ФОТО) Кришка леб со мед и цимет: Појадок кој спречува дури 5. сериозни болести!

Научно е докажано дека комбинацијата на мед и цимет спречува развој на грип… Можеби звучи неверојатно, но мешавината на мед и цимет навистина лекува многу болести. А што е најдобро, овие релативно ефтини продукти можете да ги набавите во сите поголеми продавници. Научниците потврдуваат дека медот е ефикасен во лекувањето …

Повеќе »

(ФОТО) Имал 185. килограми а сега е тренер: „Јадев осум сендвичи со сланина дневно!“

47. годишниот Ралф Лоулес за две години ослабнал неверојатни 107. килограми. Бил тежок 187. килограми, се прејадувал со осум сендвичи со сланина во текот на денот, а потоа одлучил да направи промена. Откако 15. години не бил во врска, ја променил својата рутина. Денес е тешок 78. килограми и станал …

Повеќе »

Чудесни својства на оцетот од јаболко: Лекува воспалување на грло, отстранува модринки и лош здив!

Оцетот од јаболко е најпознат природен лек против одвишни килограми, го забрзува метаболизмот, а одличен е и за нега на кожата и косата… Оцетот од јаболки веќе со векови се користи во исхраната, но и во медицински цели. Го намалува покачениот крвен притисок, помогнува при болести на грлото, лошо варење, …

Повеќе »

Неверојатна моќ на киселите краставички: Еве зошто треба да ги јадете!

Научниците откриле дека ферментираната храна, како киселите краставички, кисела зелка или јогурт може да ја намали општествената анксиозност и нервоза… Киселите краставички и останатиот зеленчук од туршија се нешто што не може секој да го јаде поради специфичниот вкус. И досега знаевме дека се здрави, но она што не го …

Повеќе »

Бидете дел од смути револуцијата

Смути- оброците во чаша станаа вистинска сензација, го обиколија светот и во еден миг станаа тренд кој успешно опстојува на нашите дневни менија уште од самиот почеток. Оваа нутритивна бомба за кратко се претвори во наш омилен појадок. Направете го она за кое што вашиот организам би ви бил благодарен. …

Повеќе »