Tag Archives: здравје

(ФОТО) 10. продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и …

Повеќе »

(ФОТО) Топи килограми и штити од рак: Моќни семки кои треба да ги јадеме!

Една ќесичка (100г.) од овие моќно, но се чини недоволно ценети семки по поголемите продавници можат да се најдат по цена од 7. до 9. денари. премногу ниска цена за големата добробит… Овие семки се добар извор на протеини и ќе ви помогнат да останете сити. Подолгото чувство на ситост …

Повеќе »

Ова се новогодишни одлуки до кои лесно ќе се придржувате а ќе ви го поправат здравјето

Истражувањето покажало дека 80 отсто од луѓето до средината на февруари се откажуваат од своите новогодишни одлуки. Токму поради тоа не треба да се донесуваат одлуки кои исцрпуваат и до кои е тешко да се придржувате. За да поработите на своето здравје, исхрана и фитнес, доволно е да се донесат …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25. до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4. филџани кафе дневно го …

Повеќе »

(Рецепт) Лековити својства на кивито: Го намалува холестеролот, го регулира крвниот притисок и го јакне имунитетот!

Во ладните зимски денови кога ни се закануваат настинки и грип, неопходно е менито да ви биде полно со витамини и хранливи материи. Кога станува збор за витамините идеален избор е кивито бидејќи содржи витамини од групата Б, како и витамините А и Ц, белковини и железо. Кивито е одлично …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сирота Брена – Има се но не и здравје: Проблемите со коленото причини за болки и паѓања на концерти!

Српските медиуми известуваат дека популарната пејачка трпи големи болки а лекарите се борат да и ја спасат ногата… Лепа Брена, навистина нема среќа со здравјето. После проблемите со синусите, поради што и е направен скенер на главата, се соочила со нов здравствен проблем.На фолк ѕвездата, како што дознаваат српските медиуми, …

Повеќе »

Поради Серена Вилијамс се менуваат правилата

WTA, Здружение на светските тенисерки, за новата сезона изгласало неколку промени. Така тенисерките кои после породување се враќаат на натпреварувањата ќе добиваат „заштитен ренкинг“ до третата година на детето. Со тоа ќе дојде и до промена на одредување на носителките на големите турнири. Правилото е воведено поради Серена Вилијамс, најдобрата …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

Здравје: Сок и чај кои го регулираат притисокот!

Аронијата својата популарност ја здоби благодарение на тоа што ја подобрува циркулацијата, ги јакне крвните садови и го намалува ризикот од болести на срцето Доколку имате проблеми со крвната слика во исхраната внесете аронија и производи од ова овошје. Аронијата својата „популарност“ ја доби токму благодарение на тоа што ја …

Повеќе »