Tag Archives: здравје

(ФОТО) Откриено која храна го намалува ризикот од рак на дебелото црево

Британските научници утврдиле како некој вид на зеленчук,меѓу кои особено оние од семејството на зелка, го намалуваат ризикот од развојот на колоректален карцином, а резултатите беа објавени во списанието Immunity. Од порано е познато дека зелениот зеленчук (зелка, кељ, карфиол,брокули) се многу добри за здраво функционирање на дебелото црево, но …

Повеќе »

Витамин за очи: Овој продукт е мелем за целото тело!

Блитвата треба да се јаде во што поголеми количини бидејќи е вистински мелем за телото, нагласуваа застапниците на народната медицина, а често го потврдуваат и официјалните истражувања. Таа првенствено содржи лутеин и зеаксантин, карактеристични состојки што ги нарекуваат и „витамини за очите”. Овие состојки припаѓаат на групата каротеноиди, и делуваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) На 73. години, тој прави нешта што многу 20.годишници не можат:Нашол начин да си го одржува здравјето!

Анатолиј Никитович е апсолутно необичен дедо чија приказна ќе ве заинтригира и инспирира Едноставен дедо одлучил дека може да ја задржи младоста. 73.годишниот Анатолиј Никитович е убеден дека движењето е она што го поддржува здравје. Откако ќе го погледнете видеото ќе откриете дека кога сакате,можете многу да постигнете. Особено кога …

Повеќе »

(ФОТО) Пивото донесува освежување но и здравје!

Пивото е едно од најстарите и најпопуларни алкохолни пијалоци. Исто така е омилено на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле за овие предности кои пивото ги има за човековото здравје. Со секојдневно конзумирање на пиво, во умерени количества можете да го унапредите своето здравје. Недамнешна студија покажала дека …

Повеќе »

(ФОТО) Волшебно какао: Го намалува стресот, ја чува кожата, спречува деменција!

Благодарение на многуте различни состојки се испоставило дека е делотворен на повеќе полиња. Познат е како билка која го чува организмот од слободните радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови, како и од многу видови канцер. Исто така е одличен извор на железо. …

Повеќе »

(ФОТО) Многу повеќе од обичен зачин: Штити од рак, реума и е преполн со витамин Ц – магдоносот од сега ќе ви биде омилена намирница

Толку сме навикнале на магдонос што често и не размислуваме за тоа дека ова не е само зачин, туку и билка која има висока нутритивна вредност и лековити својства. Магдоносот е најпопуларен зачин во светот кој може да се најде скоро во секој супермаркет во текот на цела година (секако …

Повеќе »

Зошто секој ден сок од цвекло за подобро здравје?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана. – Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот. – Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот. – Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта. – Дава дополнителна …

Повеќе »

Секое утро испијте чаша топла вода со сол – делува чудотворно!

Ваквиот начин на делување на здравјето и убавината во Индија се применува од дамнешни времиња.Дури и’ научниците признаваат дека таквата пракса може да има позитивно влијание на вашето тело. Едноставно е – во една чаша изворска вода (250 мл) ставете 2 малечки лажички органска хималајска сол, убаво измешајте да се …

Повеќе »

Совети од мудрец:Ако сакате напредок еве што не смеете да им кажувате на луѓето!

Многу луѓе се увериле дека кога многу зборуваат за она што го планираат, секогаш нешто тргнува на лошо… Духовните учители како кинеските мудреци и северноамериканските Индијанци говореле дека не треба однапред да се говори за своите планови и цели, бидејќи на тој начин се „растура“ енергијата потребна за остврување на …

Повеќе »