Tag Archives: здравје

(ВИДЕО+ФОТО) Таа е најстара инструкторка по јога:„Во 101. година сум и не се откажувам!“

„Не се сметам за чудо. Секое утро кога ќе се разбудам гледам во сонцето и си велам: ‘Ова ќе биде најдобар ден во мојот живот, и биднува’, секогаш е така“, вели оваа ведра бабичка. Пред неколку години светските медиуми се распишувале за виталната Тао Порчон – Линч од предградие на …

Повеќе »

(ФОТО) Со само три урми дневно и вие и децата ќе се заштитите од многу болести

Шеќерот од урмите е најсоодветен за вашите дечиња бидејќи најлесно се вари. Експертите советуваат да им се даваат урми на деца кои се нервозни или хиперактивни. Урмите се овошје кое дефинитивно многу малку се користи во исхраната, а многумина не ги сметаат за вкусни, иако се и’ повеќе од тоа. …

Повеќе »

(Рецепт) После само 7. дена топи килограми и ги чисти цревата: Кефир со овие состојки е најдобар појадок!

За ручек јадете што сакате, но внимавајте да не се прејадете до таа мерка да не можете да станете од масата… Губењето на тежина ќе биде забележан веќе во првата недела. Но, главна работа е и користа за здравјето. Прво – се чистат цревата. После три дена ќе се чувствувате …

Повеќе »

Еве колку чекори треба да направите дневно ако сакате да ослабнете

Кога зборуваме за одење постои онаа вообичаена заблуда дека дневно треба да направите 10. илјади чекори за да ги загубите несаканите килограми. „Одењето би требало да биде дел од вашата дневна рутина без оглед на се“, рекол личниот тренер Скот Леидлер. Една британска студија открила дека одењето може да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Три дена пред смрт доаѓаат и прашуваат како здраво да живеат. Па најдобро посипај се со песок и навикнувај се на земја“

Како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по ова прашање стана вирално пред се поради директниот договор на кардиохирургот Емир Солаковиќ кој важи за ценет и почитуван лекар не само во БИХ туку и …

Повеќе »

(Рецепт) Инфузија на животот: Го јакне организмот, лекува воспалување на белите дробови, поттикнува чистење на телото од токсини и слуз!

Овој чудотворен чај е руски лек за многу болести. Најмногу се користи за да телото го доведе во склад бидејќи го зголемува имунитетот, штити од болести и го чисти телото од токсини. Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Еликсири од овес се користат како стимуланс за несоница, ментална исцрпеност, …

Повеќе »

Единствен рецепт за младост: 6. ореви дневно се во состојба комплетно да го обноват телото но само ако се користат на овој начин!

Вака подготвените ореви ќе почнат да го подмладуваат телото од самите келтки, ќе го подобрат имунолошкиот и нервен систем,ќе го прочистат кардиоваскуларниот систем и ќе ги нахранат коските… Веројатно сте чуле за добробитта на изртената пченица – која ќе ја оставиме во вода да изникне нејзините благодети се зголемуваат и …

Повеќе »

(ФОТО) Откриено која храна го намалува ризикот од рак на дебелото црево

Британските научници утврдиле како некој вид на зеленчук,меѓу кои особено оние од семејството на зелка, го намалуваат ризикот од развојот на колоректален карцином, а резултатите беа објавени во списанието Immunity. Од порано е познато дека зелениот зеленчук (зелка, кељ, карфиол,брокули) се многу добри за здраво функционирање на дебелото црево, но …

Повеќе »

Витамин за очи: Овој продукт е мелем за целото тело!

Блитвата треба да се јаде во што поголеми количини бидејќи е вистински мелем за телото, нагласуваа застапниците на народната медицина, а често го потврдуваат и официјалните истражувања. Таа првенствено содржи лутеин и зеаксантин, карактеристични состојки што ги нарекуваат и „витамини за очите”. Овие состојки припаѓаат на групата каротеноиди, и делуваат …

Повеќе »