Tag Archives: здравје

(Рецепт) Куркумата го чисти лицето, отстранува акни и подмладува: Чудесен индиски зачин кој вашата кожа ја враќа во живот!

Куркумата е прав која често се користи во индија, како во исхраната така и за лекување на роблемите со кожата… Познато е дека оваа билка е вистински зачин за здравје, а многу е корисна и во служба на убавината. Турчинките миењето на телото го кренале на пиедестал на дружење, опуштање …

Повеќе »

Шест причини зошто секоја жена (па и маж) треба да јаде бадеми

Бадемите се нутритивни електрани. Без разлика дали се конзумирани цели, сецкани, исечено или мелени и се претвори во брашно или путер, оваа вкусна јатка навистина го заслужува својот статус на суперхрана. Еве шест придобивки од бадеми и едноставни начини да ги вклучите во оброци, ужини и десерти. Бадемите се богати …

Повеќе »

(Рецепт) ОТКРИВАМЕ – СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕЛА ЛАЖИЧКА МЕД И КУРКУМА: После 30. дена не верувала ШТО И СЕ СЛУЧИЛО!

Неверојатен спој за подобро здравје! Дали веќе сте слушнале за лековитите својства на медот и куркумата? Ако не, ви го донесуваме искуството на девојка која оваа мешавина ја користела еден месец. „Пред нешто повеќе од еден месец, мајка ми дојде да ме посети и донесе тегла од нешто што личеше …

Повеќе »

(ФОТО) За детоксикација и добар метаболизам – ОВОЈ ПРИРОДЕН НАПИТОК ГИ ИСФРЛУВА СИТЕ ТОКСИНИ ОД ОРГАНИЗМОТ:Делува за 20. минути а се подготвува брзо и лесно!

Природен напиток за исфрлување на токсините од цревата, би требало редовно да консумирате ако имате проблеми со варење. Акумулирање на фекалии во цревата можат да доведат до нерамнотежа во телото, предизвикувајќи дебелеење, разни кожни болести и рак. Овој напиток можат да го користат и останатите поради превенција на општото здравје …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО+Рецепт) НЕ ПОСТОИ ПОЛЕСЕН НАЧИН – Академик др. Болотов, украински Ајнштајн: Вака длабински се чистат здравите клетки, а туморските и оштетените се исфрлуваат – а лекот е во кујната!

Еден од најдобрите начини да избегнете сериозни болести… Клетките на човечкото тело стареат, се распаѓаат и умираат со возраста. Ова се должи на штетата предизвикана од слободни радикали и токсини како што се тешки метали, нитрати, радионуклиди, на кои телото е изложено за време на животот. Но, овој процес на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојчето родено без бедрена коска ги направила првите чекори!

Кога Џенифер и Мет Хејс по прв пат ја виделе фотографијата на Ава, веднаш се заљубиле во неа. Тие решиле да ја посвојат што е можно поскоро. Родена во Кина, Ава била донесена на посвојување во Америка затоа што нејзините биолошки родители ја сметале за единственото место каде што може …

Повеќе »

(ФОТО) Пет совети на најславниот дедо на Балканот против коронавирусот!

Познатиот пензионер, дедо Тони, со вистинско име Талјат Селмани (83) тврди дека короновирусот како и останатите болести не одат на луѓе кои вежбаат, медитираат, престојуваат во природа и го слушаат своето тело… „Вирусот не постои. Тоа е само политика за да се’ се распродаде. Оној кој вежба и работи на …

Повеќе »

Одлична вест за љубителите на кафето: Црниот пијалок е одличен за коските!

“За лицата кои многу пијат кафе, а водат сметка за своето здравје, ова е одлична вест. Кафето е генерално добро за коските…“ Многу се пишува за тоа колку е кафето добро или штетно по нашето здравје. Тешко е да се замисли почетокот на денот без утринско кафе, а и дружењето …

Повеќе »

ЕЛИКСИР ЗА ЗДРАВЈЕ – Ниту еден лек не и е рамен: Оваа билка спречува стареење, го чува срцето и намалу ризик од рак!

Не ја нарекуваат без причина чувар на здравјето на целиот организам Маслинките не се без причина омилени на многу луѓе. Докажано е дека тие се една од највредата и најкорисна намирница што можеме да ја внесеме во организмот. Редовната потрошувачка ќе има многу позитивен ефект врз целото тело. За почеток, …

Повеќе »