Tag Archives: здрава исхрана

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

(Диета) ТИЈАНА ВАКА УСПЕАЛА ДА ОСЛАБНЕ 45. КИЛОГРАМИ: Сега строго се придржува до овој план на исхрана!

Еве што јаде пејачката во текот на денот… Денес Тијана Дапчевиќ (45) може да се пофали со витка фигура, но во еден момент од животот тежела дури 115. килограми. Пејачката вели дека имала 45. килограми прекумерна тежина по породувањето, но открила и како успеала да ослабе. Тијана раскажала дека се …

Повеќе »

(ФОТО) КОГА СЕ САКА СЕ МОЖЕ – Трасформација: За една година успеала да ослабне 50. килограми

Изабел Одет има 23. години и опсесивно јадела нездрава храна уште од детството,поради што била дебела. Изабел и нејзината мајка изгубија сè во поплава. Затоа, веднаш штом завршила средно училиште, се вработила за да може да го издржува семејството. Таа незадоволството го компензирала со храна, особено брза храна и била …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка нарекле генијалка бидејќи на децата во исто време им го сервира главниот оброк и десерт!

Мајката и нутриционистка Емили Дингман објаснила зошто на децата секогаш им сервира десерт со главниот оброк, а родителите велат дека идејата е генијална. На видеото објавено на „ТикТок“, Емили ја објаснила својата филозофија дека всушност се обидува да ги научи децата да не ги поврзуваат слатките со посластица, односно награди. …

Повеќе »

Медитеранската исхрана може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 кај жените

Новата студија објавена во списанието JAMA Network Open открило дека жените кои се хранат според принципи на медитеранската исхрана имаат дури 30% помали шанси да заболат од дијабетес тип 2. Ова истражување траело цели 20. години, а научниците од „Brigham and Women’s Hospital“ набљудувале 25.000 учесници кои исто така пополнувале …

Повеќе »

(ФОТО) ГОДИНИТЕ НЕ И МОЖАТ НИШТО – Никол во 52. година изгледа ФАНТАСТИЧНО: Бруталните СТОМАЧНИ МУСКУЛИ и СОВРШЕНАТА ЛИНИЈА ги има благодарение на оваа НАВИКА!

Таа ја знае тајната за убавиот изглед Кој би рекол дека оваа жена има 52. години и се породила 5. пати? Поранешната сопруга на Еди Марфи, Никол, може да стои рамо до рамо со двапати помлади девојки. Благодарение на едноставните навики, таа ја довела линијата до совршенство. Токму поради овие …

Повеќе »

10. протеински „бомби“: Храна која има повеќе белковини од јајцата

Без протеини нема здраво срце и мозок, но нема ниту силни мускули и убава коса. Доколку тие често се наоѓаат на чинијата, полесно е да ослабете, а освен во јајцата, ги има и во многу други намирници … Покрај тоа што не прават сити, протеините се клучни за обновување и …

Повеќе »

Лекарите сигурни: Овие намирници го намалуваат ризикот од рак за 80 проценти!

Задолжително вклучите ги во вашата исхрана Студиите докажаа дека овие намирници се најздрави и можат значително да го намалат ризикот од развој на најсериозни заболувања, како што е карциномот. Еве за која храна станува збор: Рен Васаби и рен можат да запрат настанување на тумори. Кога научниците од Универзитетот во …

Повеќе »

СЕКОЈ МОРА ДА ПРОЧИТА – Добро запамтете ги советите на доктор Антони Бауман: Вака се хранат онколозите за да се заштитат од рак!

Внимателно прочитајте го овој текст… За да се заштити од настанување на карцином, исхраната на онкологозите е многу контролирана. Постојат некои видови намирници кои се корисни за нашето тело и треба да се јадат почесто за да би го сочувале здравјето, но и оние се наоѓаат на црна листа. Добро …

Повеќе »