Tag Archives: здрава храна

Време е за детална детоксикација: Еве како да го забрзате метаболизмот и да го исчистите телото од токсини!

Телото се ослободува од токсините преку органи кои имаат способност да ги елиминираат отпадните материи и токсините, како што се црниот дроб и жолчката, бубрезите, дебелото црево и белите дробови. Обично по празниците, кога ќе добиеме неколку одвишни килограми, одлучно си ветуваме дека е време да го исчистиме телото. Иако …

Повеќе »

Дали конзумирате храна која го ЧУВА ПСИХИЧКОТО ЗДРАВЈЕ? Веднаш сменето го менито!

Зачувување на менталното здравје може да се постигне и со конзумирање здрава храна Внесувајќи храна во нашето тело, преку која ги исполнуваме основните потреби на организмот, можеме лесно да интервенираме во нашето здравје. Како прво, менталното здравје, објаснува психијатарот и нутриционист Ума Наидо, основач на првата Клиника за прехрамбена психијатрија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Професорот Неумивакин ги поставил правилата за здрав живот: Ова е она на што се придржуваат оние што се сакаат себеси!

Рускиот академик, Иван Неумивакин, тврди: „За да избегнете чести заболувања, доволно е да обрнете внимание на правилното дишење, хидратацијата на телото, исхраната и физичката активност, а еве и како!“ Еве едноставни начини да ве одржат здрави и во добра форма: Клучен здравствен закон: Не смеете да го изговарате зборот „болест“ …

Повеќе »

Храна што го зголемува хормонот на среќа и онаа што го саботира

Храната може да влијае на хемикалиите во вашиот мозок – всушност, се проценува дека 95 проценти од вашиот серотонин, познат како хормон на среќата, се произведува во вашиот гастроинтестинален тракт. Она што го јадете исто така може да игра важна улога во вашето ментално здравје. Храната може да влијае на …

Повеќе »

(ФОТО) ТРИКОТ на оваа мајка го воодушевил светот!

Како да ги убедите вашите малечки дека се храните здраво? Една мајка на социјалната мрежа Фејсбук покажа како во мир да го изедете омилениотдесерт, а вашите деца да не забележат дека токму вие сте таа која се почестила со омилениот десерт. Брук Рикрофт, има три деца и ги воодушевила своите …

Повеќе »

Лекарите сигурни: Овие намирници го намалуваат ризикот од рак за 80 проценти!

Задолжително вклучите ги во вашата исхрана Студиите докажаа дека овие намирници се најздрави и можат значително да го намалат ризикот од развој на најсериозни заболувања, како што е карциномот. Еве за која храна станува збор: Рен Васаби и рен можат да запрат настанување на тумори. Кога научниците од Универзитетот во …

Повеќе »

(ФОТО) Тие се најздрави луѓе во светот и не знаат што е рак: Ги сметаат за заостанати и примитивни, а ова е клучно за нивното здравје и долг живот

Иако многумина го исмеваат нивниот начин на живот и ги сметаат за заостанати и примитивни, посветеноста на Амишите кон „простиот” живот со чистата локална храна е токму клучот за нивното добро здравје и долговечност. Неодамешната студија објавена во списанието “Cancer Causes and Control” открива дека помеѓу Амишите речиси и да …

Повеќе »

Во пекарата „Бакал“ се крие вистинско богатство!

Храната е во срцето на секојдневниот живот на луѓето, посебно кога е подготвена од врвни мајстори. А кога станува збор за подготовка на бурек или различни пецива на овие простори навистина имаме долга традиција. А ако некој сака бурек, кифлички или пецива тоа се дефинитивно Македонците!Најчесто за доручек, но и …

Повеќе »

Виталиа најголем донатор на храна во Македонија: „Сите граѓани заслужуваат здраво да се хранат “

Да се помогне на социјално загрозените категории на граѓани, е  хуман чин,но истовремено и обврска за секој општествено одговорен деловен субјект. Македонската компанија за здрава храна Виталиа, веќе 25 години, од самото свое основање го прифати  тој предизвик, и не е случајно  што денес е и најголемиот донатор на проектот …

Повеќе »