Tag Archives: здрав

(Рецепт) Напиток кој ги чисти црниот дроб, бубрезите и жолчката: Готов е за минута, а потребни ви се само три состојки!

Толку е хранлив што може целосно да го замени вашиот вообичаен појадок. Овој напиток се состои од овошје и зеленчук богати со флавоноиди и антиоксиданси кои ќе му помогнат на вашиот имунитет добро да одговори на нападите на штетните микроорганизми. Јаболката се познати како лек уште од античко време, а …

Повеќе »

Бројот на витамини споредени со цената го дал победникот: КОМПИРОТ ги надминал сите останати здрави намирници! Компирот е крал на витамините?

Постои причина зошто сите веднаш помислуваме на витамин Ц кога ќе смислиме начини да го зајакнеме имунитетното здравје. Витамин Ц. „Витаминот Ц е витамин растворлив во вода, кој делува како антиоксиданс кој ги стабилизира слободните радикали, помагајќи да се спречи оштетувањето на клетките“, објаснува нутриционистката Кара Харбстрит. „Компирот е најдобриот …

Повеќе »

МОЌЕН БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ: Еве зошто е добро да се јаде млад кромид – особено зелениот дел

Постојат пет јаки причини зошто пролетниот кромид мора да биде на вашата трпеза… Доаѓа сезоната на млад кромид, која многумина ја сакаат поради вкусот а немаат идеја дека е вистинска ризница на минерали и витамини, како и дека е одлична во заштитата на здравјето на целиот организам. Зелениот дел од …

Повеќе »

Ова моќно овошје е единственото што ви треба оваа зима: Штити од вируси и бактерии, го чува срцето, спречува карцином!

Грејпфрутот е едно од најздравите плодови од семејството на суптропски цитруси, препознатливо во светот по горчливо киселиот вкус, но и по многу здравствени придобивки. За прв пат е произведен во Барбадос, како хибриден вид овошје, создаден со вкрстување на лимони и портокали. Денес, грејпфрутот се одгледува во скоро сите тропски …

Повеќе »

(ФОТО) Бил здрав, животот бил пред него – а умрел од ковид!

Случајот со младиот спортист Чад Дорил најдобро зборува за тоа колку е подмолен Ковид 19. Тој бил совршено здрав, но ја загубил битката со вирусот. Чад Дорил, студент на Државниот универзитет „Алапачијан“ во Бун, Северна Каролина, бил во совршена форма. Имал само 19. години. Тој бил висок и слаб. Играл …

Повеќе »

На лицето ви пишува од што сте болни: Жените кои имаат повеќе брчки имаат ОПАСНА болест

Научниците од Балтимор откриле неверојатна врска помеѓу брчките и срцевите заболувања, а исто така знаат како дамите можат да ги спречат. Младоликите припаднички на понежниот пол имаат поголема веројатност да влезат во старост, во споредба со дамите од иста возраст кои изгледаат постари и имаат повеќе брчки. Ова го тврдат …

Повеќе »

(Рецепт) Лебот на девојка која ослабнала повеќе од 40. килограми ќе го јадете без грижа на совест

НИНА Мартина Корбар е една од поранешните учесници во шоуто „Живот на Вага“. Таа влезе во шоуто со 124. килограми, а излезе со 84. килограми. Но, покрај тоа што изгубила на ежина, се заљубила и во здрав начин на живот. View this post on Instagram Proljeće je, a u meni …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТРАГЕДИЈА: Жена ги опишала последните моменти со сопругот (42) кој починал од корона вирус!

Бидејќи коронавирусот продолжува да го мачи светот, многумина од починатите стануваат предмет на наслови на весниците. Секоја приказна го крши срцето, а една од нив е приказната за помошник директорот, Џо Левингер. Неговата приказна ја донесе неговата вдовица, Мојра Левингер. Џо 20 години работел во академијата „Мери Луис“ во Њујорк, …

Повеќе »

Ви донесуваме рецепт за леб во кој ќе можете да уживате без грижа на совест

Сакате да се храните поздраво, но животот без леб ви се чини невозможен? Дефинитивно спаѓате во повеќето луѓе кои се навикнати да конзумираат пекарски произвори на дневна база. Сепак, лебот не мора нужно да биде направен од бело брашно и да предизвика грижа на совест со секоја изедена кришка. Ви …

Повеќе »