Tag Archives: затоплување

Во Европа започнал нов топлотен бран. Метеоролозите: Сосема е необично! Еве што најавуваат од УХМР!

Помалку од еден месец од последниот топлотен бран, живата во термометарот денеска повторно се искачи на невообичаено високо ниво на Пиринејскиот Полуостров каде се измерени 42. Целзиусови степени и на југот на Франција. Сè почестата појава на топлотни бранови е директна последица на климатските промени, велат научниците, бидејќи се зголемува …

Повеќе »

Повторно промени на времето: Што можеме да очекуваме до недела?

Иако пролетта и официјално започна, сепак зимата не се дава, а УХМР подготви прогноза за наредните 5. дена Денеска ќе биде променливо облачно и студено, во северните и источните делови со повремени локални врнежи од слаб снег. Ќе дува засилен ветер од северозападен правец, особено во источните делови и вдолж …

Повеќе »

Толку од снегот – Еве какво време не очекува во наредните 4. дена

Сите му се израдуваа на снегот – како најмалечките кои уживаа во снежните радости така и возрасните кои конечно можеа да дишат почист воздух…Но, снегот и ниските температури се минато. Еве какво време не очекува во наредните 4. дена според најавата на УХМР. Утре ќе биде сончево со мала до …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на седмицата?

Јануари ни донесе вистински зимски температури, но прогнозите навестуваат мало затоплување… Денес утрото ќе биде ведро и многу студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утре се очекува променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШОК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА РУСКИ БИОЛОТ: Со короната не треба шегување, но еве кои нови вируси не чекаат во заседа!

Рускиот биолог Кирил Шаршов смета дека вирусите од вечниот мраз ќе претставуваат сериозна закана за човештвото. Постои хипотеза, според Шаршов, дека со глобалното затоплување,со топење на глечерите,да дојде до одмрзнување на античките вируси. Сепак, како што наведува, сега е актуелно да се зборува за коронарниот вирус. Многу е можно дека …

Повеќе »

Времето денес повторно ќе не изненади: Очекувајте промена

Денес ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Ќе има разведрување, како што имавме и во среда, но разведрувањето ќе настапи нешто подоцна. Во најголем дел од земјава би траеле некаде до околу 7 часот наутро, освен во крајните …

Повеќе »

Топол викенд со умерена облачност

Полека од запад кон нашата територија се приближува нов влажен бран кој во петок ќе услови повремени врнежи од дожд кој на некои места ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ и тоа особено на запад каде локално ќе наврнат околу па и над 20 л/м2 воден таго а поради затоплувањето и јужното …

Повеќе »

Метеоролозите најавуваат пресврт: До крајот на неделата пролетни температури

Среда ќе биде постуден ден во однос на вторник. Наутро минималната температура локално на повисоките места ќе се „спушти“ до околу -12°С, додека низ поголем дел од котлините минималната ќе има вредност помеѓу -6°С и -10°С. Денот ќе биде облачен, со повремен снег рано наутро во поголем дел од земјава. …

Повеќе »

(ФОТО) Ескимите го предупредуваат светот: „Земјата е поместена, нешто опасно се случува со нашата планета…“

„Нешто опасно се случува со Земјата“  предупредуваатат Ескимите… Ако се потпреме на сето она што се има случено, и што сe’ уште се случува ширум светот во текот на изминативе неколку години, очигледно е дека бројот на природни катастрофи и елементарни непогоди е значително зголемен. Некои за тоа го обвинуваат …

Повеќе »