Tag Archives: заштита

Постои можност Грција да ги врати ковид мерките

Грција би можела повторно да воведе ограничувања и мерки за борба против коронавирусот наесен, „ако е потребно“, рекол во понеделникот министерот за здравство Танос Плеврис, со оглед на порастот на позитивните случаи и повторените инфекции. Оваа вест министерот ја соопшти за локалните медиуми откако Националната здравствена организација (ЕОДИ) објави 12. …

Повеќе »

Дизајнирана апликација која го мери нивото на УВ зрачењето – бесплатна помош!

Светската здравствена организација (СЗО) воведе нова апликација на паметните телефони која снима информации за нивоата на ултравиолетово (УВ) зрачење, која предупредува кога е неопходно да се примени заштита од сончево зрачење. Апликацијата SunSmart Global UV, развиена во партнерство со Светската метеоролошка организација (WMO), Програмата за животна средина на Обединетите нации …

Повеќе »

Користете медицинска заштита од сонце со минерални филтри кои ги одбиваат штетните УВ зраци!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д, ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора и да се заштитиме од него, посебно при предолга изложеност, а особено децата. Нанесувањето на квалитетна крема за заштита од сонце е клучно …

Повеќе »

Што значи SPF бројот на кремот за сончање? Многумина прават голема грешка која влијае на ЗДРАВЈЕТО НА КОЖАТА!

Кремот за сончање е неопходен за заштита на кожата од штетните сончеви зраци… Етикетата на производот за заштита од сонце мора да содржи голем број на фактори за заштита од сонце (SPF) за да го означи нивото на заштита од УВБ зраците и да покаже дали го поминал тестот со …

Повеќе »

Избегнувајте СТРЕС НА РАБОТА: Следете ги овие 3. ПРАВИЛА и нема да се чувствувате скршено

Колку и да ви е потребна работа за да можете удобно да живеете, доколку сте невнимателни, таа може да стане една од најлошите закани за вашето ментално и физичко здравје. Според Better Health Channel, стресот е главна причина за здравствени проблеми, вклучувајќи анксиозност, депресија и повреди на работното место. „Токсичните …

Повеќе »

(ВИДЕО) НИКОЈ ДО СЕГА НЕ И ПОКАЖАЛ НА ЖЕНА ДЕКА ЈА САКА НА ТАКОВ НАЧИН! ТАЏ МАХАЛ Е ЕДНО ОД СЕДУМИТЕ ЧУДА НА СВЕТОТ: А причината за неговата изградба била неверојатната ЉУБОВНА ПРИКАЗНА!

Таџ Махал е една од најпознатите градби во светот. Изграден е во 1631. година во правливата рамнина на градот Агра, на околу 200. километри од Делхи. Оваа величествена градба е доказ за голема љубов, а потегот на принцот Хурем, досега, никој не го надминал! Имено, принцот Курам, од династијата Могули, …

Повеќе »

Како да се ослободите од ПРОЛЕТНИТЕ АЛЕРГИИ: Дванаесет природни начини да се справите со непријатните симптоми

Алергиите, познати и како алергиски болести, се бројни состојби предизвикани од преосетливост на имунолошкиот систем на типично безопасни материи од околината. Овие болести вклучуваат поленска треска, алергии на храна, атопичен дерматитис, алергиска астма и анафилакса. Истражувавме и најдовме начини за борба против алергените по природен пат. 1. Избегнувајте го ветрето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најшарениот дел од Истанбул чии улици не се забораваат!

Неговите колоритни згради и архитектура се заштитени од УНЕСКО, а привлекоа и камери од турските серии кои тука пронајдоа прекрасни пејсажи. View this post on Instagram A post shared by Balat İstanbul (@balat.ist) За правилно да го истражиме Истанбул, не би ни биле доволни три животи (а според новото, толку …

Повеќе »

ЗЕМАЈТЕ ГО НАЈСИЛНИОТ АНТИОКСИДАНС НА ​​СВЕТОТ И НЕМА ДА ЗНАЕТЕ ШТО Е БОЛЕСТ: Го чисти организмот од токсини, ги спречува најтешките болести!

Во природата нема помоќен борец од селенот а во која храна има најмногу! Доаѓа пролетта, а со неа и поголемата потреба од храна која е способна да го опорави целиот организам по исцрпувачката зима. Селенот е есенцијален минерал кој се наоѓа во организмот, но е неопходен за живот и нормално …

Повеќе »