Tag Archives: заштеда

Трикови како да заштедите при купување храна

Многу е важно правилно да ги распределиме парите, особено во овие моменти кога цените скокаат, а штедењето изгледа невозможно. Се’ повеќе се прашуваме како да заштедиме при секојдневното купување. Еве неколку совети и трикови кои ќе ви помогнат да го задржите вашиот фрижидер полн, а паричникот да не биде празен. …

Повеќе »

(ФОТО) ИСПОВЕД: „Платив за операција на КУЧЕТО, но не и за МАЈКА МИ – НЕ МОЖАМ ДА СИ ГИ ДОЗВОЛАМ И ДВЕТЕ“

Споделувајќи ја својата приказна анонимно, еден маж рекол дека го вознемирил своето семејство откако одбил да придонесе за медицинските сметки на мајка му, но со задоволство платил за неговото куче да се оперира кога тоа било потребно.Човекот го оставил семејството поделено откако одбил да помогне да плати за медицинската нега …

Повеќе »

Совети на нашите баби за чистење кои ШТЕДАТ ПАРИ И ВРЕМЕ!

Советите кои се пренесуваат од генерација на генерација обично се најдобри – а нашите баби имале еден куп трикови за чистење со кои се штеди на време, пари и напор. Мирисна свежина Летната жештина понекогаш може да предизвика кантите за отпадоци да смредат повеќе од вообичаено. За да ја избегнете …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Покажала како да се направи спреј за облека после кој не е потребно пеглање!

Корисничката на социјалните мрежи Мила Шантел открила како да направите средство со кое можете да заборавите на пеглање облека. Таа направила спреј користејќи две чаши вода, лажица бел оцет и лажица регенератор за коса. Таа рекла дека го испробала спрејот врз светла и темна памучна облека и се покажало одлично …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈГОЛЕМ БАКШИШ ВО НОВАТА ГОДИНА: Сметката била 23. долари а кога келнерката видела колку и оставиле едноставно занемела!

Даниел Франкони од еден пар добила бакшиш од симболични 2.020 долари, за оброк кој чинел само 23., додека во неделата  работела во ресторанот „Tander bej river“ во Алпена. На бакшишот пишувало:„Среќна Нова Година. Предизвик за бакшиши во 2020.“ „Вакви работи не им се случуваат на луѓе како мене. Тие не …

Повеќе »

ЗАШТЕДЕТЕ – Поради ова машината за перење троши двојно повеќе струја: Грешка која сите ја правиме!

Обрнете внимание на ова и ќе заштедите и буџет и облека Иако имате препорака колку детергент треба да ставите на еден циклус на перење, повеќето производители претеруваат – логично,за да потрошите повеќе производи и да купуваат почесто. Премногу детергент е штетен и за буџетот и за облеката, но тоа исто …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како со едноставен трик да заштедите струја а да се стоплите!

Во зима, природно, сметките за струја прилично се зголемуваат, затоа што покрај централното греење често морате становите да ги дозагревате со греалки на струја, најчесто поради лошата изолација. Сепак, постои едноставен трик со кој можете да зачувате некој денар во новчаникот, а притоа станот да ви биде топол. Лошата изолација …

Повеќе »

Неколку совети како да заштедите на струја – помали сметки и до неколку илјади денари!

Сметките за струја знаат да бидат повисоки на зима. Затоа, во продолжение ви пренесуваме неколку начини како да заштедите: 1. Болјер – заштедете 10 проценти За еден час работа, болјер со моќност од 2 киловати троши 2 киловатчаса, а на месечно ниво, ако секојдневно работи по 2,5 часа, троши 150 …

Повеќе »