Tag Archives: зараза

(ВИДЕО+ФОТО) ДОЧЕК НА ТАЈМС СКВЕР: Њујорк ќе ја слави Новата година и покрај рекордниот број заразени

Прославата на Новата година на Тајмс Сквер во Њујорк ќе се одржи и покрај рекордниот број заразени со Ковид-19, потврди вчера градоначалникот Бил де Блазио. – Сакаме да покажеме дека одиме напред, и сакаме да му покажеме на светот дека Њујорк се бори на овој начин – изјавил де Бласио …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Не сакала да се вакцинира па горко зажалила:„Во болницата слушав само стенкање!“

Има се’ повеќе антиваксери и невакцинирани луѓе кои се соочуваат со тешки симптоми на коронавирус. Една од нив е ТикТокерката Александра Бланкенбилер од Флорида, која починала од компликации на корона вирусот само девет дена откако била примена во болница. Пред да почине, таа објавила видео од болничкиот кревет во кое …

Повеќе »

НАЈНОВА СТУДИЈА ЗА ДЕЛТА СОЈОТ! Познато е какви последици предизвикува оваа форма кај децата

Варијантата на делта сојот на коронавирус не предизвикува посериозни случаи на Ковид -19 кај деца и адолесценти отколку другите варијанти на вирусот. Тоа може да се заклучи според првите податоци од студијата објавена од американските здравствени власти во петокот. Во САД со недели расте загриженоста за влијанието на делта сојот …

Повеќе »

(ФОТО) Тажни призори од Париз кој се претвора во град на зараза

Исто како и секоја метропола, еден од најубавите градови во Европа – Париз – се бори со еден куп ѓубре. Меѓу Парижаните, неодамна започна виралниот хаштаг #saccageparis, што значи „ѓубре од Париз“ од анонимно лице кое сакаше да укаже на горливиот проблем во главниот град на Франција. Британски „Гардијан“ го …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – СТУДИЈА: За еден месец локдаун во Англија заразата паднала 30% – вирусот се повлекува!

Нивото на инфекција со ковид-19 во Англија се намалил за 30 проценти во текот на еден месец на ационално блокирање и вирусот сега се повлекува, според големото истражување објавено во понеделникот, во кое учествувале повеќе од 100.000 волонтери. Англија го започна своето второ „затворање“ на 5. ноември со цел да …

Повеќе »

(ФОТО) ГИ ПОВИКУВА ЛУЃЕТО НА РАЗУМ – Џенифер Анистон покажала што му направила короната на нејзиниот пријател – бил потполно здрав!„Носете ги проклетите маски!“

Џенифер Анистон на Инстаграм објавила фотографија од нејзин пријател кој се наоѓа во болница, откако се заразил со коронавирус. „Ова е нашиот пријател Кевин“, напишала Џенифер Анистон. View this post on Instagram This is our friend Kevin. Perfectly healthy, not one underlying health issue. This is Covid. This is real. …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ на Академијата на воени медицински науки во Пекинг: Коронавирусот во воздух може да патува до 4. метри – познато е каде најмногу се задржува

Биле тестирани примероци од оддел од болницата Хоушеншен во Вухан… Повеќето капки со вирусот паѓаат на тлото… Новите истражувања кои ги испитувало причините за воздух од болничките одделенија со пациенти позитивни на „Ковид-19“ откриле дека коронавирусот може да достигне и до четири метри – двојно повеќе од растојанието што треба …

Повеќе »

Видео кое крши срца: Еве што направил овој доктор кога синот му потрчал во прегратка!

Од Саудиска Арабија доаѓа емотивно видео во кое доктор морал да го запре синот, кој му трча вопрегратка по долгата смена во болницата каде лекувал пациенти со коронавирус. Видеото, направено во Саудиска Арабија, покажува лекар кој се вратил дома исцрпен по смената во болница за да се грижи за заразените …

Повеќе »

(ВИДЕО) После 10. години филмот „Contagion“ (Зараза) е повторно актуелен: Потполно наликува на денешната ситуација со корона вирусот!

Филмот „Contagion“ кој што е снимен уште пред десет години, а објавен во 2011 година, денес е доста актуелен и повторно го гледаат граѓаните ширум светот. Кога бил објавен, филмот не бил толку актуелен, но сега после десет години се гледа со зголемен интензитет бидејќи приказната во „Зараза“ необично потсетува …

Повеќе »