Tag Archives: замок

Сите загрижени за здравјето на кралицата Елизабета: Принцот Вилијам, Чарлс и Камила се упатиле кон нејзината резиденција – пристигнуваат и принцот Хари и Меган

Кралицата Елизабета не е во добра состојба Принцот Чарлс, Камила и принцот Вилијам отпатувале во Балморал за да бидат со кралицата Елизабета, која е под медицински надзор откако лекарите се загрижиле за нејзиното здравје, а утринава и националниот сервис ја прекинал програмата во живо за да соопшти за лошата здравствена …

Повеќе »

(ФОТО) Милионер, за инает, изградил ѕид од сено за да му го блокира погледот на соседот

Милионер од Англија е обвинет дека навредливо изградил ѕид висок приближно пет метри од бали со сено за да го блокира погледот на својот прв сосед. Стивен Бет (69), поранешен висок полициски службеник за криминал во Норфолк, изградил барикада од сено за да го блокира погледот на соседот кон неговиот …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ЊУЈОРК – Замокот на Островот на срцето крие тажна љубовна приказна

Замокот Болт, лоциран на малиот Остров на срцето среде архипелагот Илјада острови во државата Њујорк, е американска верзија на бајката за замокот, што е необична загатка од средновековен и викторијански стил. Болт е споменик на љубовта што завршила трагично.   View this post on Instagram   Boldt Castle is a …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Град на духови: Во овој „проколнат“ град не се влегува по заоѓањето на сонцето!

Урнатините на ова место се забранети за посета после самрак! За многумина, Индија е совршена дестинација за патувања. Земја на богата култура, антички легенди и најневеројатни вкусови. Со други зборови, нешто за секого. За оние со посилен стомак, кои уживаат да ги посетуваат прогонуваните места, Баган е неизбежна локација ако …

Повеќе »

Вo руините на замoк во полска пронајден ковчег со сребро од Втората светска војна

Во Втората светска војна, замокот послужил како засолниште за германските војници, затвор и складиште за оружје. Зданието во 1945. година е минирано од полските партизани. Во полскиот град Нови Сач, се наоѓал кралски замок од 14. век, кој бил делумно разурнат за време на Втората светска војна. Во неговите урнатини …

Повеќе »