Tag Archives: зајди

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА НАЈУБАВА ВО СВЕТ: Култната „Зајди, зајди“ се користи за разни пригоди па и’ во гимнастика

Гледате Светско првенство во гимнастика и одеднаш ве погодуваат некои добро познати ноти…Тоа никако не може да ве остави рамнодушни…Не, ќе ви надојдат солзи во очите и ќе ги пуштите со онака со едно тешко – Ех…. Токму „Зајди, зајди“ беше избор на тимот на младата (17. годишна) гимнастичарка Александра …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Зајди, зајди“ во манир на Тоше Проески: Ваква изведба не сте слушнале – морници и солзи кои само тој умееше да ни приреди!

Тоше Проески често беше гостин во бројни тв емисии и таму, секогаш, ама баш секогаш, иако можеби одеше во промотивна „акција“ за песна или албум, изведуваше македонски народни песни. Сите сме слушнале од него и’ народни песни и’ арии, но оваа изведба на „Зајди, зајди“ едноставно ќе ви предизвика морници, …

Повеќе »