Tag Archives: загреб

(ВИДЕО+ФОТО) Боби Мојсовски го живее својот сон: Новата година му започна со остварени желби!

„Боби е еден од најдобрите пејачи кои сум ги сретнал. Потполно изграден и со големи можности“ рече Тончи Хуљиќ за младиот Боби. Боби Мојсовски новогодишната ноќ ја помина работно, пеејќи со колегата Тончи Хуљиќ и неговиот бенд „Мадре бадеша“ во хрватскиот главен град. На прославата настапија уште неколку хрватски музички …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проектот „Кога зградите би зборувале“ во Загреб

На целодневниот настан „Попаметен град“ во галеријата „Грета“ во Загреб денеска ќе биде претставен проектот „Кога зградите/просторите би зборувале“, меѓународна соработка која вклучува презентација на целокупните проектни активности досега спроведени во Скопје, Белград и Загреб. „Кога зградите би зборувале“ ќе го  претстават авторите Ивана Васева,Филип Јовановски и Дејан Ивановски. „Кога …

Повеќе »

(ФОТО) Премиера на „Ричард Трети“ во режија на Александар Поповски во загребска „Гавела“

Претставата „Кралот Ричард Трети“ од Вилијам Шекспир во режија на Александар Поповски премиерно ќе биде изведена во петок во театарот „Гавела“ во Загреб. Улогата на Ричард Трети ја игра Озрен Грабариќ, а во другите настапуваат Андреј Дојкиќ, Свен Шестак, Мартина Чвек, Дијана Видушин, Ивран Грчиќ, Хрвоје Клобучар, Аница Ковачевиќ и …

Повеќе »

Професорката Тројачанец утре ќе биде кремирана во Загреб

Професорката Сњежана Тројачанец, која на 6. ти декември беше пронајдена почината во водите на Вардар, ќе биде кремирана утре (13.12.) во крематориумот на гробиштата Мирогој во Загреб. Тројачанец исчезна на 5.тти овој месец во раните утрински часови од својот дом во Скопје. По повеќе од 24 часовна потрага по неа, …

Повеќе »

(ФОТО) Лина ја освои Суботица, сега на ред е Загреб!

Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество на фестивалот “Златни глас” и освои Гран при. Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество …

Повеќе »