Tag Archives: загреб

(ФОТО) Итар Пејо на трибините на Арена во Загреб

Дарко Јанкуловски од Битола е момчето кое облечен како Итар Пејо секогаш навива за Македонија. Тој вчера беше во Загреб и од трибините ја бодреше македонската репрезентација. Облечен во традиционалната македонска носија од мариовскиот крај , инспирацијата ја нашол од Шкотланѓаните кои дојдоа во Македонија во 2009. година. Тие секогаш …

Повеќе »

Лазаров: Фановите беа клучни за победата, се чувствувавме како да играме во Македонија!

„Се чувствувавме како дома, се чувствувавме како да играме во Македонија, во Скопје, во Борис Трајковски. Сакам да им се заблагодарам од срце, уште на самото влегување на теренот на загревање, кога ги видовме во колкава бројка дојдоа, издвоиле време, издвоиле средства. Тоа беше голем мотив за нас и едноставно …

Повеќе »

Македонија на ЕП во Хрватска: „Министерот за одбрана“ се врати на големата сцена!

Борко Ристовски го пропушти последниот Mундијал во Франција, но годинава се враќа на голот на Македонија на големите натпреварувања. Мотивиран како и секогаш, тој го очекува стартот на ова ЕП почнувајќи од денешната пресметка со Словенија, свесен дека конечниот исход на овие натпревари многу често зависи токму од голманите. Македонија …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најубиствениот стрелец во историјата го воодушевил навивачите: Хрватска ќе навива за Македонија поради Кире Лазаров

Кирил Лазаров не се предава, 37. годишниот разорувач од надворешните позиции ќе ја предводи македонската ракометна репрезентација на претстојното Еуро во Хрватска Можеби Кирил Лазаров е и’ најголем „голгетер“ во историјата на ракометот. Македонецот држи рекорд по бројот на постигнати голови на едно СП кој го поставил токму во Хрватска …

Повеќе »

(ФОТО) Каде ќе играат македонските ракометари:„Арена“ во Загреб затворена два дена пред почетокот на ЕП

Македонија својот настап на ЕП треба да го отвори со меч со Словенија во сабота, но дали ќе играат во Загреб ќе се знае денес… Македонската ракометна репрезентација во четврток заминува за Хрватска, каде што почнува Европското првенство во ракомет, меѓутоа нејасно е дали ќе играат во „Арена“ во Загреб …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Боби Мојсовски го живее својот сон: Новата година му започна со остварени желби!

„Боби е еден од најдобрите пејачи кои сум ги сретнал. Потполно изграден и со големи можности“ рече Тончи Хуљиќ за младиот Боби. Боби Мојсовски новогодишната ноќ ја помина работно, пеејќи со колегата Тончи Хуљиќ и неговиот бенд „Мадре бадеша“ во хрватскиот главен град. На прославата настапија уште неколку хрватски музички …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проектот „Кога зградите би зборувале“ во Загреб

На целодневниот настан „Попаметен град“ во галеријата „Грета“ во Загреб денеска ќе биде претставен проектот „Кога зградите/просторите би зборувале“, меѓународна соработка која вклучува презентација на целокупните проектни активности досега спроведени во Скопје, Белград и Загреб. „Кога зградите би зборувале“ ќе го  претстават авторите Ивана Васева,Филип Јовановски и Дејан Ивановски. „Кога …

Повеќе »

(ФОТО) Премиера на „Ричард Трети“ во режија на Александар Поповски во загребска „Гавела“

Претставата „Кралот Ричард Трети“ од Вилијам Шекспир во режија на Александар Поповски премиерно ќе биде изведена во петок во театарот „Гавела“ во Загреб. Улогата на Ричард Трети ја игра Озрен Грабариќ, а во другите настапуваат Андреј Дојкиќ, Свен Шестак, Мартина Чвек, Дијана Видушин, Ивран Грчиќ, Хрвоје Клобучар, Аница Ковачевиќ и …

Повеќе »

Професорката Тројачанец утре ќе биде кремирана во Загреб

Професорката Сњежана Тројачанец, која на 6. ти декември беше пронајдена почината во водите на Вардар, ќе биде кремирана утре (13.12.) во крематориумот на гробиштата Мирогој во Загреб. Тројачанец исчезна на 5.тти овој месец во раните утрински часови од својот дом во Скопје. По повеќе од 24 часовна потрага по неа, …

Повеќе »