Tag Archives: загреб

Неочекувани комбинации: Кој со кого дели соба во македонската репрезентација?

На сите репрезентативни патувања, ракометарите на Македонија се селат од хотел во хотел, па затоа логично е да се утврдат постојани цимерски двојки. Некои од нив ги претпоставувате судејќи по односот на играчите на теренот, но некои сигурно се изненадување за јавноста, пишува порталот Спорт1. Едно од најстарите цимерства, со …

Повеќе »

(ФОТО) Водици се прослави и во Загреб, крстот во рацете на Петар Симонов

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Околу 50 Македонци верскиот празник Водици го прославија во Хрватска, во црквата „Св. Злата Мегленска” во Загреб. Повеќегодишната традиција – фрлање на крстот за Водици му донесе среќа на Петар Симонов од …

Повеќе »

(ФОТО) Фалангата во Арената во Загреб развиори џиновско македонско знаме

Македонија ги има едни од најатрактивните навивачи во светот. Па, нели ЕХФ подготви специјално видео за нив.А, дека заслужуват покажаа и’ на последниот натпревар на нашата репрезентација во групната фаза. Нашата фаланга на почетокот на натпреварот со европскиот шампион Германија, го развиори џиновското знаме во Арената во Загреб: Еве како …

Повеќе »

Гонзалес: „Горд сум на момците, уморни се но продолжуваме да се бориме!“

Селекторот на македонската ракоментна репрезентација, Раул Гонзалес, е задоволен од ремито против Германија. Вели дека играчите дадоа се од себе на овој натпревар до конечен резултат од 25:25 против европскиот првак. „Направивме многу грешки, но така е кога се игра под притисок. Ние бевме под притисок да бидеме први во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Да навиваме како македонските навивачи во Загреб: ЕХФ со специјално видео за македонската фаланга

Не се случило досега но некој мора да е прв!? А, прва е македонската фаланга во Загреб. Европската ракометна федерација (ЕХВ) им посвети спот – чест кој ја немал ниту еден народ, со своите навивачи, досега. Македонските навивачи како и голем број натпреварувања, така и на Европското ракометно првенство кое …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските ракометари „виновни“ за тагата на ѕвездата на серијата „Чиста љубов“

Црногорскиот актер Момчило Оташевиќ, кого македонската публика моментално го гледа во улогата на Ранко во серијата „Чиста љубов“, која се емитува на Сител телевизија, се појавил на ракометниот меч одигран помеѓу Македонија и Црна Гора, на кој победија нашите ракометари. Момчило жестоко навивал за репрезентацијата на својата земја и секое …

Повеќе »

Раул Гонзалес има посебна молба до играчите за да се дојде до посакуваниот резултат

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. „Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Задоволен и среќен сум што двата дуела ги решивме во последните минути. Сега за сега сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Давид Темелков „се вљубил“ на снимањето на спотот во Венеција

Давид Темелков, наводно, се вљубил во ’главната глумица’ од својот нов спот… Улиците и каналите на градот на љубовта, изминатите денови „сведочеле“ на страсните прегратки и нежности на Давид Темелков и атрактивната Сара Спинчиќ. Наводно, за време на снимањето на спотот за песната „Љубави“ во која Сара ја има главната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Прослава на Македонците во фан-зоната во Загреб!

Долго во ноќта во клубот „Роко“ во Загреб каде што е фан-зоната на македонските навивачи се славеше вчерашната победа против Црна Гора. Претходно, македонските ракометари ја победија и Словенија, а во прелиминарната фаза им останува уште средбата со Германија, во среда, на 17. јануари. Забава, музика, убаво друштво, позитивен резултат …

Повеќе »