Tag Archives: загреб

Ретроспектива на македонската кинематографија во Загреб

Во киното Тушканац во Загреб беше отворена голема ретроспектива на македонскиот игран филм од југословенскиот период. Воведни излагања одржаа Марко Ројниќ – уредник на програмата на киното Тушканац, Томе Апостолски – претседател на Сојузот на македонското малцинство на град Загреб и Владимир Ангелов – в. д. директор на Кинотека на …

Повеќе »

Вечерва во Драмски гостува хрватската претстава „Светица на темнината“

Во рамките на манифестацијата „Денови на Мајка Тереза“, на сцената на Драмски театар Скопје, денеска 4 септември, со почеток во 19:00 часот, ќе се изведе претставата „Светица на темнината“ во продукција на „Б Глад“ од Загреб, Хрватска, информираат од Драмски. Претставата е дел од одбележувањето на манифестацијата „Денови на Мајка …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Невидени сцени на пречекот на сребрените: Фудбалерите ги вратија надежта и љубовта во Хрватска!

Загреб живееше за дочекот на сребрените фудбалери од СП во Русија. Главниот плоштад „Трг Бана Јелачича“ почна да се полни од раните утрински часови – пристигнуваа навивачи од сите делови на Хрватска. Три хрватски ТВ куќи директно го пренесуваа дочекот – ТВНова од 11. часот, ХРТ од 12. часот, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Селма од песната на „Бијело дугме“ е сеуште жива: Има 89. години и ова е нејзината тажна приказна

Владо Дијак толку многу бил вљубен во неа што и напишал песна која станала еден од најголемите хитови на популарниот бенд… Селма, од песната на „Бијело дигме“ постои и денес живее во Загреб. Жената според која добил име еден од најголемите хитови на популарната група денес има 89. години, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кире Лазаров на испитување во Загреб: Македонија во исчекување!

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров кој на вчерашниот меч со Шпанија се здоби со повреда на задната ложа на десната нога,отпатувал во Загреб каде ќе му бидат извршени детални прегледи, објави спортскиот портал Спортмедиа. Капитенот поради повреда на бутниот мускул на десната нога во 11. минута излезе од игра …

Повеќе »

Неочекувани комбинации: Кој со кого дели соба во македонската репрезентација?

На сите репрезентативни патувања, ракометарите на Македонија се селат од хотел во хотел, па затоа логично е да се утврдат постојани цимерски двојки. Некои од нив ги претпоставувате судејќи по односот на играчите на теренот, но некои сигурно се изненадување за јавноста, пишува порталот Спорт1. Едно од најстарите цимерства, со …

Повеќе »

(ФОТО) Водици се прослави и во Загреб, крстот во рацете на Петар Симонов

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Околу 50 Македонци верскиот празник Водици го прославија во Хрватска, во црквата „Св. Злата Мегленска” во Загреб. Повеќегодишната традиција – фрлање на крстот за Водици му донесе среќа на Петар Симонов од …

Повеќе »

(ФОТО) Фалангата во Арената во Загреб развиори џиновско македонско знаме

Македонија ги има едни од најатрактивните навивачи во светот. Па, нели ЕХФ подготви специјално видео за нив.А, дека заслужуват покажаа и’ на последниот натпревар на нашата репрезентација во групната фаза. Нашата фаланга на почетокот на натпреварот со европскиот шампион Германија, го развиори џиновското знаме во Арената во Загреб: Еве како …

Повеќе »

Гонзалес: „Горд сум на момците, уморни се но продолжуваме да се бориме!“

Селекторот на македонската ракоментна репрезентација, Раул Гонзалес, е задоволен од ремито против Германија. Вели дека играчите дадоа се од себе на овој натпревар до конечен резултат од 25:25 против европскиот првак. „Направивме многу грешки, но така е кога се игра под притисок. Ние бевме под притисок да бидеме први во …

Повеќе »