Tag Archives: загадување

Во Белгија ќе ви платат да се ослободите од автомобилот, еве и колку

НАЈНОВИТЕ трендови се движат во насока на целосна промена на концептот на личен транспорт, вклучувајќи ја и сопственоста на автомобили. Веќе почнаа да се случуваат големи промени во општеството, а најновиот пример доаѓа од Запад, поточно од Белгија. Засега, тоа е само Брисел, каде што сопствениците на автомобили се охрабруваат …

Повеќе »

„ИСФРЛАЊЕТО НА ПЛАСТИЧНИТЕ КЕСИ ЌЕ ИМА ДОЛГОРОЧНО ПОЗИТИВНО ВЛИЈАНИЕ ВРЗ НАМАЛУВАЊЕТО НА ОТПАД ОД ПЛАСТИКА И ЗАГАДУВАЊЕТО НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“

Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест во целост го поддржува стапување на сила на одредбите за забрана за користење на пластични кеси за носење на стоки на пазарот, која почнува со примена од денес. „Ја поддржуваме одлуката да се преземат мерки за да се намали употребата на …

Повеќе »

(ФОТО) Планинар наишол на ПОТОК ШТО МИРИСА НА ПИВО: На хавајскиот остров Оаху тече алкохол!

Еден планинар наишол на поток кој мириса на пиво додека се движел околу островот Оаху на Хаваите. Тестовите покажале дека содржината на алкохол во водата е дури 1,2 отсто, пишува Washington Post. Минатиот месец планинарот се шетал по терен со бујна вегетација во Ваипи, град на хавајскиот остров Оаху, кога …

Повеќе »

(ФОТО) Потребна ни е зградата од Мексико Сити што јаде смог

Благодарение на модерната технологија и фасадата што прочистува штетни материи од воздухот, една зграда во Мексико Сити е она за што плачат сите загадени градови, вклучително и Скопје. Таканаречените зелени згради ширум светот значително го намалуваат загадувањето затоа што се дизајнирани да функционираат со минимум енергија. Сепак, едното крило на …

Повеќе »

(ФОТО) Прекрасни призори од Индија: Поради помалата загаденост Хималаите се гледаат првпат после 30. години

Поради помалото загадување на воздухот за време на пандемијата со корона вирус од Индија почнале да се гледаат делови на Хималаите. Жителите на градот Јаландхар во државата Пенџаб во Индија велат дека оваа сцена не е видена скоро 30. години, пренесува SBS Hindi. Himalaya mountains can be seen from Jalandhar …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКИ ИЗУМ: Татко и син од Скопје измислиле евтин филтер, кој максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва

Испровоциран од сè поголемото аерозагадување во земјава, машинскиот инженер Пандо Петковски од Скопје заедно со неговиот татко пред една година почнале да прават уред кој ги собира не само опасните ПМ честички, туку и сите канецерогени материи што излегуваат од оџаците при согорување на цврсти горива. „Заедно решивме да направиме …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗАГАДУВАЊЕТО – Познат првиот британски град во кој нема да може да се влезе со „дизелаш“ – се знае и од кога!

Британците се повеле по праксата на поедини германски градови и одлучиле да ги избркаат дизелашите од своите улици. Првиот град на островот кој ја донел таа одлука е Бристол. Градските челници се одлучиле на оваа ригорозна одлука поради високиот степен на загаденост на воздухот, посебно во центарот на градот. Одлуката …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДИЗВИКА БУРА НА ОДОБРУВАЊЕ НО И НЕГАТИВНОСТИ: Бабава од Скопје има свое мислење за загадувањето и животот во град…

Секојдневно сме сведоци на бројни анкети во Скопје, за разни прашања… Во оваа, која скопјани ги прашува за загадувањето на воздухот одговорот на една баба внесе доста спротивставени коментари но главно повеќето се на страна на бабата…која говори не само за загадувањето, туку и животот во град, навиките, лошото однесување… …

Повеќе »

(ВИДЕО+ ФОТО Галерија) САМОУНИШТУВАЊЕ – Северна Македонија стаса до светскиот печат: Мајстори за горење гуми и создавање загадување – казните не ги интересираат!

Загадувањето во нашата земја стаса до светкиот печат. Можеби како слика за фактичката состојба во Македонија или како предупредување пред претстојната зимска сезона кога повеќе внимание се обрнува на оваа состојба…Но, медиумите, барем во светот, осликуваат за состојби во нашата убава но загадена земја… „Честит 8 септември од Костурино, каде …

Повеќе »