Tag Archives: зачини

Не го фрлајте БАЈАТИОТ ЛЕБ: Додајте му ги овие состојки и ќе биде повкусен од свеж!

Наместо да го фрлате, „освежете“ бајат леб. Ако ви останало уште од лебот од вчера, не го фрлајте. Бајатиот леб можете да го користите и денес, а со неколку зачини тој дефинитивно ќе биде повкусен од свеж. Потребни ви се лук, путер, магдонос и загреана рерна. Изрендајте две чешниња лук, …

Повеќе »

Пет зачини што со векови се користат за подобар секс

За некои афродизијаци, античката медицина тврди дека ја зајакнува самата сексуална желба, додека други се „специјализирани“ за зголемување на издржливоста, проблеми со еректилна дисфункција или болка за време на сексот. Со векови, човештвото бара совршена храна што ја подобрува сексуалната желба и ги стимулира сетилата, па затоа многу култури имаат …

Повеќе »

Зачини кои помагаат при слабеењето

Истражувањата сугерираат дека некои зачини всушност можат да бидат насочени кон маснотии во стомакот, да ја намалат надуеноста и да помогнат во слабеењето. Еве неколку што ќе ги најдете во секоја продавница. Ѓумбир Лековитите својства на ѓумбирот се познати, меѓу другото, може да помогнат при многу проблеми со гастроинтестиналниот тракт, …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот:„Марокански ќофтиња“

Можеби треба да внесете промени во начинот на подготовка на популарните ќофтиња. Погледнете, можеби овој рецепт ќе стане дел од вашето ново мени Потребно е:(за 4.лица) 600 г. мелено јагнешко (јунешко) месо 100 г. црвен кромид 1 чен лук 1 јајце 100 г. лебни трошки сол рендана коричка од 1 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз ручек за сладокусци!

За ручек ви предлагаме необично и нестандардно јадење од компири и пилешко бело месо, јадење кое се подготвува едноставно а освојува со вкусот… Состојки: 1 кг компири 1 лажичка сув зачин 100 г мајонез 2 – 3 лажици кечап 1 лажица сенф 500 г пилешко бело месо 3 лажици масло …

Повеќе »

(Рецепт) Фрижидерот е празен? Време е за „Гренадир марш!“

Ова војничко јадење е совршен оброк во време кога во фрижидерот нема ништо, затоа што сите во куќата имаат макарони и компири. Компири и неколку макарони се основните состојки на ова јадење, а секоја куќа ги има. Ова старо јадење беше осмислено од готвачи, а можеби и од самите војници …

Повеќе »

(ФОТО) Има дури 5. зачини поради кои вашиот стомак ќе биде порамен од било кога!

Баш овие денови (повторно) сте планирале да почнете диета и да ја промените исхраната? Сите знаеме и таков план ни е добро познат, а доста демотивира кога ќе се сетиме дека килограмите нема да се истопат само благодарение на нашата желба за промени. За тоа е потребно многу работа, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарени коцки со мелено месо

Комбинацијата на вкусови во ова јадење ќе ве воодушеви… Потребно е: 250 г мелено месо 100 г. сува сечкана сланина масло 1 главичка кромид 4 чена лук 1 лажица црвен пипер сол, црн пипер 100 г. варен ориз 200 г. листови попарена блитва 200 мл. јогурт 200 г. кисела павлака …

Повеќе »