Tag Archives: заболени

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО 31. ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 67 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопе – 28, Куманово – 8, Гостивар и Охрид – по 4, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип – по 3, Струга, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – МАЛКУ НОВОЗАБОЛЕНИ МНОГУ ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 214. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 36. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 94, Куманово – 29, Тетово – 19, Прилеп и Виница – по 7, Охрид – 6, Велес, Кочани, Неготино и …

Повеќе »

БЕЛГРАД – Податоци кои загрижуваат: Девојка на 22. години доживеала корона и инфаркт

Болниците за Ковид се полни со млади пациенти, короната не штеди ниту дваесетгодишници. Како што дознава Нова.рс, најмладата пациентка моментално има 22. години во болницата во Батајница, а за да ја направи ситуацијата уште потешка, таа имала и срцеви проблеми, па после короната доживеала срцев удар. Најтешките пациенти се испраќаат …

Повеќе »

500.000 нови за 24. часа: СЗО предупредува дека расте бројот на инфицирани со вирусот корона – најмногу во Европа!

Повеќе од 509.000 луѓе во светот се заразени со вирусот корона во изминатите 24. часа, покажуваат вечерашните податоци на Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, 129,49 милиони луѓе се разболеле во светот од почетокот на пандемијата на ковид, објавија на COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC. Денес се забележани повеќе од 8.800 смртни …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ од 15. до 21. февруари.2021.: Зголемување од 3,9% на нови случаи, оздравени 1.760 лица, процентот на позитивност во просек 14,7%

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 15 до 21 февруари 2021, тестирани се вкупно 15.849 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 2,8% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.320 нови позитивни …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ од 1. до 7. февруари, 2021г: Зголемен бројот на оздравени, како и нови случаи – но и 66. починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 февруари, тестирани се вкупно 14.398 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,8% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.120 нови позитивни случаи …

Повеќе »

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 11. пациенти, а вкупно се лекуваaт 252. болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 11 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 252 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 2 приеми. Во ковид центарот во ГОБ …

Повеќе »

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во претходните 24. часа заболеле повеќе од 500.000 лица

Во претходните 24 часа се регистрирани повеќе од 500.000 потврдени случаи на ковид 19, па според податоците на Светската здравствена организација (СЗО) во саботата, бројот на пациенти е 101,56 милиони. СЗО ги заснова податоците на официјално потврдени податоци издадени од владите на земјите, објави ТАС С. Северна и Јужна Америка …

Повеќе »