Tag Archives: заболени

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ОВА НЕМА КРАЈ – Во текот на изминатите 24. часа починале 12. лица: Денес се регистрирани 412. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.567 тестирања, а регистрирани се 412 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 207, Куманово – 34, Велес -26, Битола – 18, Кочани – 16, Кичево – 15, Прилеп -14, Тетово, Гостивар и …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – 15. ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денеска се регистрирани 1.081 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 314, Гостивар – 187, Тетово – 160, Куманово – 84, Струмица – 60, Кичево – 47, Охрид – 38, Дебар – 30, …

Повеќе »

(ФОТО) Објавена е нова корона карта на Европа – погледнете каде е најкритично!

Европскиот центар за контрола на болести ја ажурираше својата мапа на корона. Епидемиолошката карта за Европа ECDC се објавува секоја недела врз основа на инциденцата од 14. дена и учеството на позитивните тестови во вкупниот број тестирани. Картата на ECDC е советодавна, но некои земји членки се потпираат на неа …

Повеќе »

ЛОИ – Проблеми во Токио: Двајца спортисти имаат корона – од иста држава се!

Од 1. јули се заразени 55. лица поврзани со Олимпијадата. Бројот на заразени жители во Токио расте, а четири дена по ред има повеќе од илјада нови случаи Организаторите на Олимписките игри во Токио во неделата објавија дека се пријавени два случаи на инфекција со коронавирус кај спортисти во Олимпиското …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – НЕМА ПОЧИНАТИ ЛИЦА но денеска се регистрирани 21. нов случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.227 тестирања, а регистрирани се 7 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 11, Скопје и Куманово  – по 3, Струга -2, Гостивар и Штип – по 1. Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: …

Повеќе »

Францускиот претседател воведува задолжителни мерки

На ДЕНОТ кога францускиот претседател Емануел Макрон објавил серија задолжителни мерки, вакцинирање на здравствени работници и воведување на ковид пасоши за бројни дневни активности, бројот на пациенти со реанимација во земјата се зголемил, по втор пат по долгата серија намалувања на интензивна нега. Во понеделникот, бројот на најтешки случаи се …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – НЕМА ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денеска се регистрирани 4. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19 од:  Скопје  –  3, Битола – 1. Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово – 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 5. нови случаи на Ковид 19 – Пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје –  3, Куманово и Тетово – по 1. Регистрирани се 8 оздравени пациенти од: Скопје и Тетово – по 2, Кичево, …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 50. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 16. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 26, Битола – 7, Куманово – 6, Прилеп, Охрид и Струга – по 2, Гостивар, Кочани, Дебар, Виница и Кратово …

Повеќе »