Tag Archives: врнежи

(ФОТО) НАЈАВА ОД УХМР: Снежни врнежи во текот на ноќта ќе има во цела држава

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја врнежите ќе бидат од дожд и снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а …

Повеќе »

Каква зима не’ очекува и какви ќе бидат температурите според УХМР

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки на просекот од периодот 1981 – 2010 година, мала е веројатноста за позитивно отстапување во источниот регион на Северна Македонија …

Повеќе »

Подгответе ги есенските алишта – температурите паѓаат: Еве какво време не’ очекува до вторник

Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на локално невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80 км/ч.) и услови за појава на град. …

Повеќе »

СЕ МЕНУВА ВРЕМЕТО И НИ СЕ ВРАЌА ЗИМАТА: Што не очекува во наредните 10. дена!

Како што најавуваат метеоролозите, а може да се види и на The Weather Channel, од утре не очекува нагла промена и големо заладување проследено со олуен северозападен ветер. Утре најниската температура ќе се движи од 3. до 6. степени,а највисока од 10. до 14. степени, а во попладневните и вечерните …

Повеќе »

Временска прогноза: Какви зимски денови не очекуваат до крајот на февруари?

Иако веќе сме во зимата како да не ја чувствуваме бидејќи ги нема карактеристките – ниски темперарути, студено и …снег… Оваа година веројатно нема да имаме зима, барем ако може да им се верува на долгорочните прогнози. Најавите на синоптичарите се дека температурите ќе бидат над просекот а врнежи од …

Повеќе »

Цела Македонија е под снег: Што не очекува наредните денови?

Утре повеќе врнежи ќе има во западните, а во вторник во јужните делови. Во среда и четврток се очекува стабилно и суво време. Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »

Нови промени: Еве какво време не очекува денес и во следните неколку денови поради циклонот ГЛОРИЈА

Влијанието на циклонот ГЛОРИЈА сеуште е присутно па токму поради тоа во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град. И натаму ќе дува слаб до умерен ветер претежно од …

Повеќе »

Не излегувајте без чадор: Вторник ќе го одбележат дождови

Од денес,вторник, промена на временската состојба, Македонија ќе биде под влијание на Медитерански циклон и продор на ладна воздушна маса од север кои ќе донесат интензивни врнежи од дожд проследени со засилен ветер и голем пад на температурите. Во овие денови постојат услови и за појава на поплави бидејки локално …

Повеќе »

Снегот и’ денес ќе продолжи да „се трупа“!

Врнежите ќе продолжат во текот на целиот ден, но она што ќе се промени е висината на снежната граница. Истата во западниот и северниот регион ќе се издигне на околу 1200 метри, а во југоисточниот и централно-источниот крај до околу 1600 метри. Со тоа, на пониските места врнежите од снег …

Повеќе »