Tag Archives: временска прогноза

Временска прогноза за наредните пет дена: Топло но со изненадувања!

Беше најавено дека од средата ни следи промена на временските состојби, но се чека дека вистинските промени ќе следат за викенд. Погледнете што не очекува, според weather4all, во наредните пет дена:

Повеќе »

Водич за температурите во јули: Заборавете на тоа до сега!

Летото календарски започна во нашата земја пред една недела, а со тоа и температурите веќе се вообичаени за овој период од годината. Јули месец како и секое лето носи топло време и температури над 30 степени, но според најновата прогноза за месецот кој ни започна денес најавените температури се сосема …

Повеќе »

До среда не очекува сончево и топло и температура над 30 степени: Еве што не очекува за викенд!

Утре (вторник) и во среда времето ќе биде сончево и многу топло со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал …

Повеќе »

УХМР најавува нестабилно време за претстојниот викенд

Според најавите на УХМР во наредните денови не очекува нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти, утре претпладне ќе преовладува сончево и топло време со умерена облачност и слаб до умерен северозападен ветер. Попладне и кон крајот на денот ќе има локална појава на пороен …

Повеќе »

Што не очекува во најтоплите месеци: Европскиот метеосервис објави прогноза за летото 2020- повторно изгор температури и засилени врнежи

Прогнозата за врнежите за летото 2020 година не е изненадувачка, пишува SWE. Двата европски модели покажуваат посуво време отколку што е вообичаено во континентална Европа во текот на летото. Се очекуваат просечни врнежи од дожд во северните региони. По AccuWeather, и метеоролозите на Европската метеоролошка служба Severe Weather Europe сега …

Повеќе »

Времето денес: Нестабилно со умерена облачност, попладне со пороен дожд и грмежи

И’ денес продолжува нестабилното време кое ќе донесе повеќе промени во текот на денот. Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пладневните часови ќе има појава на локални врнежи од дожд, повремено поројни проследени со грмежи. Ќе дува умерен до засилен претежно северен ветер, најизразен долж Повардарието. …

Повеќе »

Денес повторно дожд – еве какво време не очекува наредните денови!

Вчерашниот дожд нема да биде само спомен туку ќе го има и денес, како и ниските температури за овој период од годината… Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и со умерен до засилен северен ветер. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. …

Повеќе »

На какво време да се надеваме денес и утре?!

Можеби не видовме снег, но дождот повторно ќе биде дел од нашето секојдневие… Денес (среда) се очекува облачно и врнежливо време во добар дел од државата, локално со пообилни врнежи од дожд, постојат шанси и за нестабилност со грмежи и врнежи од пороен карактер и засилен ветер. Вечерва, ноќта пред …

Повеќе »

Какво време не очекува од денес!

Новата работна седмица започна со нешто повисоки температури, но со самото тоа во делови на земјава и облачноста започна постепено да ни се зголемува… Па така веќе почнувајќи од денешниот ден (вторник) па се до самиот крај од веќе започната работна седмица подрачјето на Македонија ќе има променливи временски прилики. …

Повеќе »