Tag Archives: временска прогноза

Подгответе ги есенските алишта – температурите паѓаат: Еве какво време не’ очекува до вторник

Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на локално невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80 км/ч.) и услови за појава на град. …

Повеќе »

Подгответе се за променливо време: Есента донесе локални дождови и пониски температури

Од вчера влеговме во есента а таа како да побрза да ни предочи што се не очекува во овој период… Утре ќе преовладува променливо облачно време, попладне со повеќе сончеви периоди, а ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок, кога …

Повеќе »

(ВИДЕО) Среде јавување во живо, славниот актер влегол во кадарот и и’ го земал микрофонот на репортерката

Австралиската репортерка била изненадена кога холивудскиот актер Крис Хемсворт и влетал во кадарот среде читање на временската прогноза на ливадата. Лорен Филипс известувала од една ливада во Сконе, град во австралиската држава Нов Јужен Велс. Ја читала временската прогноза кога зад неа се појавич познатиот актер кој ноншалантно и пришол …

Повеќе »

НЕ ПЛАНИРАЈТЕ НИШТО ЗА ВИКЕНД: Повторно нетсабилно со поројни дождови и грмежи

Таман малку здивнавме од дождовите кога од УХМР повторно најавуваат мокар викенд… Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Времето за време на викендот ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме …

Повеќе »

ПОВТОРНО ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Еве што не ичекува од утре!

После дождливите денови беше најавено многу топло и спарно време, но нема да биде баш така… Од утре следува период кога во претпладневните часови ќе преовладува сончево време, а во попладневните на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат за време на викендот. …

Повеќе »

УХМР најавува: И’ викендов нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Викендов повторно ќе биде во знакот на дождот… Управата за хидрометеоролошки работи најави дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град. Максималната температура ќе биде во …

Повеќе »

Од утре следува нова промена на времето и температурен ШОК!

Промените на времето кои се случуваат во Хрватска и Србија наскоро ќе пристигнат и кај нас… Под влијание на циклонска активност од утре следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР, локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма …

Повеќе »

Денеска и утре целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, информираме дека во текот на следниве два дена (денеска – четврток и утре – петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните седум дена?

Во Македонија скоро до крајот на неделата не се предвидени врнежи, што значи дека кај нас ќе имаме претежно сончево и многу топло време, ќе биде доста спарно. После неколку дневните серии на нестабилности, од денешниот ден (понеделник) над подрачјето на Македонија ќе започне дејството на антициклон со поле на …

Повеќе »