Tag Archives: временска прогноза

На Балканот на повидок зимски удар!

Влегуваме во еден период со многу нестабилно време кога често се помешуваат сонцето, облаците и дождот што значи во следните два дена ќе имаме претежно стабилно и суво време како и релативно топло а од викендот нова промена и врнежи а на почетокот од следната недела и студен воздух од …

Повеќе »

Снежни врнежи во Македонија – еве каде вееше

Во ноќните часови имаше повремени врнежи од дожд, претежно со слаб, а во југозападните делови и умерен интензитет. Утрово е претежно облачно, врнежите речиси секаде престанаа. МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 2 Лазарополе, Крушево, Маврово, 3 Струмица, Кр. Паланка, 4 Ѓуриште, Пожаране, 5 Тополчани, Д. Капија, Тетово, Претор, 6 Виница, Битола, Охрид, Прилеп, …

Повеќе »

Не очекува големо невреме: Најавени циклон и врнежи

Под влијание на влажен воздушен бран и циклонска активност од Медитеранот веќе во понеделник навечер и ноќта кон вторник облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени врнежи од дожд претежно во западната половина на државава иако и на другите места не се исклучува можноста за локален послаб дожд. Ќе …

Повеќе »

Какво време не очекува за викендот?

 Метеоролозите најавуваат зголемување на облачноста и доаѓање на облачна маса од северозапад. Сето ова е поради еден фронтален систем кој се спушта од северозапад и ќе ја зафати нашата државава.Овој фронтален систем денес (03.11.2017) во вечерните часови и во текот на ноќта кон сабота како и во сабота наутро ќе …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов и во почетокот на новата недела?

Во текот на денешниот ден времето во државава сеуште ќе биде променливо облачно и ветровито односно ќе дува засилен ветер од северен правец а ќе има услови и за повремен локален слаб дожд. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 21. до 29. степени. Најновите  анализи покажуваат …

Повеќе »

Им се ближи крајот на летните температури: Еве кога не очекува дожд и невреме

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе се зголеми облачноста и во јужните делови од земјата ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Овој гаф на водителката на временската прогноза во Србија никогаш нема да престане да биде смешен

Програмата во живо на гледачите им е секогаш интересна,а незгодите кои за тоа време знаат да се случат главно стануваат хитови кои многу често се повторуваат и стануваат вирални на интернет. Токму тоа се слулило и со снимката од временска прогноза на српскиот РТС од 2013. година кога се случил …

Повеќе »

Среде есен повторно лето: Од утре настапува индијанско лето – еве што значи тоа

Овие денови му се радуваме на сонцето и топлите сончево денови. Убавото време се завршува токму денес, а периодот кој настапува се нарекува „индијанско лето“. Но, тоа не значи крај на убавото време, туку напротив, пријатни и сончеви денови се пред нас. Терминот „индијанско лето“ настанал во Америка некаде кон …

Повеќе »

Викендов не очекува невообичено студен бран: Снежна покривка и до 30. сантиметри

Подгответе се за вистински зимски темпертури…и снег… Утре (06.10.2017) времето во државава ќе биде сончево и топло преку денот со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец кој повремено на некои места ќе се засилува по интензитет. Навечер ќе започне да дува засилен ветер од северен …

Повеќе »