Tag Archives: време

Какво време не очекува во првата недела од јануари

Со оглед на тоа дека почнува зимскиот распуст, а со тоа и добар дел од родителите ќе „спојат“ денови од одмор со празниците, добро е да знаеме какво време не’ очекува во првите седум дена од јануари. Понеделник ќе измине во релативно добри временски услови. Претежно ведро претпладне, додека попладне …

Повеќе »

Какво ќе биде времето за празниците?

Последниот викенд од оваа 2017 година ќе мине во пријатни временски услови. Се очекува генерално ведро време со претежно слаб ветер од северен правец. Токму северното струење ќе биде причината што овие два дена ќе бидат постудени во однос на последните два дена од работната недела. Минималната температура во поголем …

Повеќе »

Во пресрет на новата година пролетни температури

Поради продор на постуден воздух од север синоќа и во текот на ноќта кон денешниот саботен ден започна да дува северен ветер кој Долж Повардарието повремено ќе биде засилен по интензитет. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините особено во северната половина …

Повеќе »

Какво време ни донесува првиот ден во оваа зима?

Денеска, 21 декември во 17 часот и 28 минути по локално време започнува календарската зима. Инаку времето што го очекуваме ќе биде релативно слично како и во текот на претходниот ден, со локална слоеста облачност по котлините, а на повисоките планини прекрасно, сончево време. Сепак, западниот крај има повеќе веројатност …

Повеќе »

Времето деновиве: Многу ладно и со снег…

Новата недела која што ни претстои на Балканот но и кај нас ќе услови поларни температури на воздухот особено во утринските часови кога во делови од Балканот особено во Босна, Црна Гора, Јужна и југозападна Србија како и во Македонија температурите на воздухот ќе се спуштат до околу -20 и …

Повеќе »

После дожд, студ и снег нови промени: Пристигнува топол бран!

Температурите денес наутро ќе бидат ниски од -6 до 1 степен додека на планинските места истите ќе бидат пониски а времето ќе биде претежно ведро со умерена локална облачност и без никакви врнежи.Во текот на денот се очекуваат ниски температури, но не за долго. Од попладне, поточно, од вторник се …

Повеќе »

Македонија под снежна прекривка:Ладно и со ветер!

Од синоќа во поголемиот дел од државава дува заисилен а повремено и силен ветер од западен и од југозападен правец кој достигнуваше брзина и до околу 60 км час а можни се и поголеми удари на ветерот. Врнежите од дожд на планините преминаа во врнежи од снег а понатаму поради …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Под циклонска активност остануваме и во текот на првиот декемвриски викенд. Но, врнежите ќе бидат значително ослабнати во однос на она што се случуваше пред викендот. Во сабота преку ден повремен локален дожд се очекува во источниот, пред се’ југоисточниот дел од земјава. Локално ќе врне слаб дожд и’ во …

Повеќе »

Македонија под закана на силен оркански ветер и поројни дождови

Почнувајќи од вечерва па се до крајот на оваа недела територијата на Македонија ќе биде под влијание на изразена циклонска циркулација.Силното јужно и југозападно воздушно струење од Медитеранот кон нашата држава ќе транспортира големо количество на влага па така ќе има врнежи од дожд најпрвин во западните делови а малку …

Повеќе »