Tag Archives: време

Временска прогноза за ноември и познато е кога доаѓа првиот снег!

Првиот дел ќе биде како да сме среде пролет, со температури и’ до 20. степени. Меѓутоа, веќе од втората половина на месецот не очекуваат пониски температури, но и првиот снег во пониските предели. Она што е извесно е дека пред нас е потопол период во кој ќе можеме да уживаме …

Повеќе »

Времето во наредните денови: Од понеделник, во Македонија, се очекува снег !

По невремето кое овие денови го погоди Балканскиот Полуостров на самиот почеток од следната недела се очекува да бидеме погодени од Сибирски бран и врнежи од снег не само на повисоките места туку дури и на некои пониски места а се очекува и формирање на значителна снежна покривка на високите …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов и во почетокот на новата недела?

Во текот на денешниот ден времето во државава сеуште ќе биде променливо облачно и ветровито односно ќе дува засилен ветер од северен правец а ќе има услови и за повремен локален слаб дожд. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 21. до 29. степени. Најновите  анализи покажуваат …

Повеќе »

Им се ближи крајот на летните температури: Еве кога не очекува дожд и невреме

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе се зголеми облачноста и во јужните делови од земјата ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од …

Повеќе »

(ФОТО) Утрински лепчиња

Лепчињава се неизоставни на германските трпези посебно за неделниот појадок. Со мека внатрешност, а тенка крцкава кора…највкусни се кога се топли. Состојки: 500 г. брашно 1 коцка свеж квасец (или 14 гр. сув квасец) 1 лажичка шеќер 1 полна лажичка сол 80 г. истопен путер 250-300 мл. млака вода За …

Повеќе »

Времето денес: Нестабилно со врнежи а во делови од Македонија можен снег

Нестабилното време се задржува и денес па така времето во нашата држава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со повремени локални врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде и со умерен интензитет а ќе има услови и за ретки грмежи,а во повисоките планински предели и снег. …

Повеќе »

УХМР со нова најава за временските прилики: Вечерва дожд и грмежи

Непосредно пред почетокот на есента времето е доста променливо, па лдно, со нглите премини од лето во есен и повторно високи дневни температури. МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 26 Гевгелија, 25 Демир Капија, 24 Струмица, 22 Битола, Прилеп, 21 Виница, Скопје- Зајчев Рид, Штип, 20 Тополчани, Тетово, 18 Берово, Ѓуриште, Крива Паланка, Охрид, …

Повеќе »

Какво време на очекува викендов?

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 6. Утринската температура ќе се движи од шест до 17., а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од  28. до 34. степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло …

Повеќе »