Tag Archives: време

Снегот започна да вее…

Во  раните утрински часови полека територијата на нашата држава потпаѓа под влијание на релативно влажна и студена воздушна маса која се спушта од северните географски широчини. Локално има слаби врнежи претежно од снег и тоа во Крива Паланка, Пробиштип но и локално на западот од државава и тоа особено на …

Повеќе »

Викенд временска прогноза: Се очекува студен бран и снег!

Од денес се најавува продор на студена воздушна маса над Македонија што треба да донесе и значително намалување на температурите кое сепак нема да биде блиску ни до просекот. Наутро температурите, до крајот на неделата, ќе почнат да паѓаат под нулата. Поради спуштање на постудена воздушна маса, од недела се …

Повеќе »

За празниците невообичаено топло време за јануари, но и магла

Сабота ќе биде натросечно топол јануарски ден. Адвекцијата на топол воздух заради јужното струење пријатно ќе делува на повисоките места каде ќе биде во комбинација со сончево време. Но, ова нема да важи за љубителите на скијањето, бидејќи оваа метео состојба ќе значи и лоша состојба на снегот на ски …

Повеќе »

Времето денес: Пролет среде зима

Петок ќе помине во знакот на суво време. Наутро по одделни котлини, особено во централниот и источниот регион ќе има услови за појава на ниска облачност. Западниот крај ќе има главно сончево време со мала облачност. Навечер ќе биде претежно ведро. Минималната температура насекаде ќе биде негативна и со вредности …

Повеќе »

Очекувајте снег и врнежи

Четврток, четврти јануари, ни носи уште една брза и краткотрајна промена на времето, која за волја на вистината голем дел од народот буквално ќе ја преспие. Атмосферскиот фронт кој што се очекува да ја донесе промена многу бргу ќе се премести преку нашиот регион, со тоа што утре околу пладне …

Повеќе »

Какво време да очекуваме до Божик?

Денес очекувајте суво време, со ветер и температури околу 5 и 9 степени… По вчерашните попладневни врнежи, во некои делови од државата денес ќе имаме релативно сув ден. Во втората половина од овој ден се очекува суво време, со тенденција на намалување на облачноста. Оваа ноќ ќе има слаби локални …

Повеќе »

Какво време не очекува во првата недела од јануари

Со оглед на тоа дека почнува зимскиот распуст, а со тоа и добар дел од родителите ќе „спојат“ денови од одмор со празниците, добро е да знаеме какво време не’ очекува во првите седум дена од јануари. Понеделник ќе измине во релативно добри временски услови. Претежно ведро претпладне, додека попладне …

Повеќе »

Какво ќе биде времето за празниците?

Последниот викенд од оваа 2017 година ќе мине во пријатни временски услови. Се очекува генерално ведро време со претежно слаб ветер од северен правец. Токму северното струење ќе биде причината што овие два дена ќе бидат постудени во однос на последните два дена од работната недела. Минималната температура во поголем …

Повеќе »

Во пресрет на новата година пролетни температури

Поради продор на постуден воздух од север синоќа и во текот на ноќта кон денешниот саботен ден започна да дува северен ветер кој Долж Повардарието повремено ќе биде засилен по интензитет. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините особено во северната половина …

Повеќе »