Tag Archives: време

Оваа временска прогноза се предвидува до крајот на неделата

Следните денови ќе преовладува променливо време со температури околу просекот за овој период од годината. Утринските температури ќе се движат од 4. до 14. степени, а дневните ќе достигнат до 26. степени. Во Македонија времето главно ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во западните планински делови со услови …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на неделата: Сонце со мирис на есен!

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ќе биде најниска 0, а највисоката, 9 степени, во Гвегелија. Дневната, пак, ќе се движи од 18 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје максималната дневна температурата …

Повеќе »

Понеделник донесува подобрување на времето

Првиот априлски понеделник ќе помине во услови на суво време. Умерена облачност ќе има претпладне во западниот регион, додека претежно мала покриеност со облаци ќе има во источниот крај. Попладне обланоста значајно ќе се намалува. Ќе дува умерен северозападен ветер во источната половина од земјава, додека западниот регион го очекува …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните седум дена?

Доаѓањето на пролетта, за жал, не ги донесе посакуваните повисоки теператури и сончева топлина.Како зимата да се премисли па реши да потрае… И’ понеделничко утро го започнуваме со температура која главно има позитивни вредности низ земјава. Утрово УХМР само во Тетово и Пожаране измери 0. степени. Слаб дожд утринава има …

Повеќе »

Вечерва ќе спиеме еден час помалку:Не заборавете во 02. да го поместите часовникот!

Летното сметање на времето започнува вечерва, во ноќта помеѓу сабота и недела, кога часовниците треба да се поместат еден час понапред, односно од 02. да се поместат на 03. часот. До крајот на март денот ќе се зголеми и ќе се стемнува околу 18 часот, а со поместувањето на стрелки, …

Повеќе »

Нема крај на зимата: И’ денес ладно, со дожд и снег!

Колку и да му се „радувавме“ на пролетниот снег, некому сигурно му дојде „преку глава“. Токму за нив имаме добри вести. Оваа сабота ќе помине во услови на генерално суво време. „Нормално“ ќе има и малку исклучок од оваа констатација. Попладне и навечер локално во охридскиот, преспанскиот и пелагонискиот регион …

Повеќе »

Денес „не пече“ сонце, но вечерва повторно промена: Какво време не очекува до крајот на неделата

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд. Утринската температура ќе се движи од четири до осум, а дневната од 12 до 19 степени. Во …

Повеќе »

За празничниот викенд – „убаво и топло“ време

Под влијание на значително потопла воздушна маса која веќе започна да продира од јужните географски широчини, овој викенд ќе услови значителен пораст на температурите на воздухот. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот дури од 9 до 16 степени во централните и во југоисточните предели на државава. Сето ова …

Повеќе »

Радувајте се на викендот: Повторно „високи“ температури

Под влијание на значително потопла воздушна маса која ќе продре од јужните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа ќе има значителен пораст на температурите на воздухот. Особено на оние максималните дневни температури на воздухот кој ќе бидат над просекот за овој дел од годината и истите ќе …

Повеќе »