Tag Archives: време

Временска прогноза: Какво време не очекува денес и до крајот на неделата?

Што се однесува до денешниот ден (среда) нашето подрачје ќе биде под периферно влијание на средоземна циклонска активност што нам од запад во текот на денот или попладневните часови ќе ни донесе ново наоблачување, па токму овие облаци се очекува да донесат и повремени но локални врнежи од дожд. Нешто …

Повеќе »

Студен викенд: Снег од понеделник!

За време на викендот кој следува ќе биде претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено Сабота ќе биде ден како „измислен“ за претстој на повисоките места. Таму ќе има сончево време, а идилата наоколу ќе биде дополнување на уживањето. Низ котлините наутро ќе има услови за локална …

Повеќе »

Какво време да очекуваме до крајот на годината?

Во последните денови од оваа 2018 година ќе имаме претежно стабилно и суво време. Температурите на воздухот ќе имаат незначитален пораст но ќе бидат околу просекот за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево, повремено со мала и умерена облачност додека во сабота и повторно во понеделник ќе дува …

Повеќе »

Неделава топло и’ до 14. степени – студот ќе ја „чека зимата“

Денес ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а ќе има и слаб локален дожд, во текот на ноќта кон среда ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините, прогнозира Славчо Поповски. Максималните температури овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 6. …

Повеќе »

Уживајте во ноември: Метеоролозите со прогнози за првиот снег!

Според метеоролозите ноември и декември ќе бидат нетипично топли… Сончево, суво и топло време прогнозираат светски метролошки сервиси за Скопје до крајот на оваа година. Првиот снег ќе падне на почетокот на 2019. година. До крајот на овој месец не очекува променливо време. Првата половина на ноември ќе заврши со …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ прашуваат: Дали ќе има промена на времето по промената на името?

И оваа недела последни ќе ги дознаете случувањата од изминатата недела. Во редовниот термин, екипата на „Фчерашни новости“, меѓу другото, ви го подготви и ова: – Како поминаа последните случувања во Организацијата? – Дали го фативме последниот воз за ЕУ? – Алфа и Буби во најновата акција „Хејт спич“ – …

Повеќе »

Викендов започнува зимското сметање на времето – дали ќе ни биде последно и што е подобро?

Овој викенд 28-ми кон 29-ти овој ќе започне зимското сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се поместат еден час наназад, а допрва ќе се разгледува дали ова ќе биде претпоследно поместување на стрелките на часовниците, со оглед на тоа дека согласно донесената одлука во Европа да се укине промената …

Повеќе »

Македонија ја очекува невреме: На места се очекува пороен дожд со грмежи

Под влијание на циклонски систем со центар над Северозападна Европа, во текот на денешниот ден, особено во попладневните часови, претежно во западната половина од Македонија, времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, анализира метеорологот Славчо Поповски. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ќе има услови за …

Повеќе »

Од денес драстична промена на времето: Пристигнува поладен бран!

Во наредните неколку дена во Европа пристигнува еден од најладните бранови, а метеоролозите велат дека може да се очекуваат и првите обилни врнежи од снег оваа сезона. Ладниот бран кој доаѓа од северот веќе ги зафати Алпите. Снег вчера заврна и во Словенија, но само над 2.000 метри надморска висина. …

Повеќе »