Tag Archives: време

(ВИДЕО) ПРВПАТ СО ТАТО НА РИБОЛОВ! Момчето уловило риба а неговата реакција ќе ве воодушеви!

Највредното нешто што можете да му го подарите на своето дете е заедничкото време со многу љубов и смеење. Ова четиригодишно момче засекогаш ќе го памти денот кога со татко му првпат бил на риболов. Штом ја фрлил јадицата во вода рибата почнала да гризе, а детето восхитено почнало да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новинар случајно ги вклучил филтрите па станал трансформер!

Додека ги известувал гледачите дека училиштата се затворени и се издадени предупредувања поради неповолните временски услови, на лицето му се вртеле филтери на вселенска кацига, мачки и волшебници… Американскиот новинар Џастин Хинтон, во четвртокот известувал за снегот во Северна Каролина. Хинтон за време на преносот случајно ги вклучил филтрите за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВООБИЧАЕНИ ПОЈАВИ – ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ ТОПЛА ЗИМА: Нешто чудно се случува со поларниот вител, а тоа ќе влијае и’ на пролетта и летото!

На почетокот на јануари годинава, со радиосонда биле направени мерења во средишните слоеви на стратосферата, кои се протегаат на 50-55 км над површината на Земјата. Мерењата спроведени над исландскиот Рејкјавик покажаале најниска температура во стратосферата во последните 40 години – дури и до -96 степени. Арктичкиот воздух на тој начин …

Повеќе »

(ФОТО) Во регионот ладно, невреме и снег: Еве кога и’ во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Додека во Хрватска има невреме, во делови од земјата и јаки ветришта, во Босна почнува, на планините да паѓа снег, а во Србија се очекуваат силни ветришта кај нас времето сеуште како да се спрема за пролет а не зима. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните мрежи може …

Повеќе »

Колку повеќе време минуваме со нашите мајки толку тие подолго ќе живеат!

Сите ги сакаме нашите мајки. Таа беше нашата прва љубов и првата личност која навистина нè сакаше од моментот кога се појавивме на овој свет. Таа беше единствената која ги знаеше нашите тајни, нашите стравови и она што нè направи среќни, а едвај имаше некој што некогаш ќе нè сакаше …

Повеќе »

Какво време не очекува во втората половина на октомври!

Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеристиките на временските прогнози за втората половина од октомври. Од УХМР наведуваат дека според измерените вредности за среднодневната темпрература на воздухот првата декада од октомври се категоризира како вообичаена, но што се однесува на втората декада, земајќи предвид и прогнозираните температури до крајот на …

Повеќе »

Есенско време: Еве што не очекува во наредните 4. дена

Ладниот бран го донесе и првиот снег на планинските предели во регионот, а кај нас се предвидува главно дожд и ниски температури кои од понеделник постепено ќе се зголемуваат… Новиот ладен бран го донесе првиот снег речиси насекаде во регионот. Снег падна на планините во Хрватска, Босна и Црна Гора …

Повеќе »

Викендов промени на времето: Се очекува дожд и засилен ветер

Летово повторно ќе ни биде прекинато на неколку дена…Како што најавуваат синоптичарите промените започнуваат веќе овој викенд… За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на запад ќе има локален развој на …

Повеќе »

Временска прогноза: Kакво време да очекуваме наредните денови?

Нашата земја се наоѓам под дејство на многу топол медитерански воздух, што денес придонесе да имаме тропски топол, спарен и тежок ден. Исто така она што беше актуелно исто така е тоа што денес попладнево некои подрачја добија и локална нестабилност со дожд и грмежи, а забележана беше и појавата …

Повеќе »