Tag Archives: време

(ВИДЕО+Рецепт) Покажала како да се направи спреј за облека после кој не е потребно пеглање!

Корисничката на социјалните мрежи Мила Шантел открила како да направите средство со кое можете да заборавите на пеглање облека. Таа направила спреј користејќи две чаши вода, лажица бел оцет и лажица регенератор за коса. Таа рекла дека го испробала спрејот врз светла и темна памучна облека и се покажало одлично …

Повеќе »

Што не смее а што смее да се јаде и пие кога се користат антибиотици

Антибиотиците се препишуваат почесто отколку што треба, ги земаме кога треба и кога не треба. Кога ја земаме оваа терапија, важно е да се знае дека постојат одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат во овој период. Бактериските инфекции се третираат со антибиотици. Сепак, бактериите можат да станат отпорни …

Повеќе »

Имунитетот после ковид трае подолго отколку што мислевме

Кај оние кои се опоравуваат од ковид 19, имунитетот кон вирусот може да трае најмалку осум месеци, а можеби и подолго, покажуваат истражувањата. Сè уште не се спроведени доволно студии, така што не знаеме точно колку долго биле заштитени оние што го надминале корона вирусот. Сепак, неодамнешното истражување објавено во …

Повеќе »

Прогноза: Како ќе изгледа Ковид – 19 во иднината?

Ново истражување на американски научници предвидува дека САРС-КоВ-2, вирусот што ја предизвикува болеста ковид 19, со текот на времето ќе стане помалку заразен и дека ќе се појавува сезонски, заедно со други патогени од семејството на коронавируси кои предизвикуваат лесна настинка. Сепак, прашањето е кога тоа ќе се случи. Ова …

Повеќе »

(ФОТО) ЦИА објавила загатка: Колку е часот на оваа фотографија?

Во пресрет на зимата, ЦИА објавила загатка на која треба да откриете колку е часот на фотографијата. „Тестирајте ги вашите аналитички вештини. Колку е часот на фотографијата?” напишале од американската разузнавачка агенција на Твитер, каде често објавуваат разни загатки затоа што сакаат да привлечат млади луѓе. Можете ли да заклучите …

Повеќе »

Подгответе се за променливо време: Есента донесе локални дождови и пониски температури

Од вчера влеговме во есента а таа како да побрза да ни предочи што се не очекува во овој период… Утре ќе преовладува променливо облачно време, попладне со повеќе сончеви периоди, а ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок, кога …

Повеќе »

Хрватски научник: „Постои летна и зимска корона!“

Познатиот хрватски научник Гордан Лауц, кој исто така е член на Научниот совет на хрватската влада, смета дека има два вида коронавирус – летен и зимски, и дека воопшто не е лошо што во неговата земја сега има се’ повеќе заразени луѓе. „Мислам дека не е лошо. Имаме ново знаење, …

Повеќе »

МРАЧНО ПРЕДВИДУВАЊЕ НА ГЕРМАНСКИ ИМУНОЛОГ: Борбата со КОРОНА ниту одблизу НЕ Е ГОТОВА! Еве што следи…

Германскиот имунолог Угур Сахир смета дека вакцината против вирусот корона ќе биде направена до крајот на 2020. година, но тој верува дека ќе трае уште долго време пред инфекцијата да биде ставена под контрола. Главниот извршен директор на компанијата за биотехнологија „Бионтех“ од Мајнц, една од 17-те компании ширум светот …

Повеќе »

НОБЕЛОВЕЦОТ БИОФИЗИЧАР МАЈКЛ ЛЕВИТ ТВРДИ: Коронавирусот ќе заврши кога сите заразени ќе ги среќаваат оние кои веќе се заразиле!

Нобеловецот Мајкл Левит, американско-британско-израелски биофизичар, не откри како се лекува коронавирусот или лек, тој едноставно го направи она што го прави најдобро: ги вкрстил броевите. Статистиката го натерала да заклучи дека, спротивно на мрачните прогнози што се продаваат, ширењето на вирусот ќе престане. Неговите предвидувања се покажаа како точни: бројот …

Повеќе »