Tag Archives: време

(ФОТО) ЦИА објавила загатка: Колку е часот на оваа фотографија?

Во пресрет на зимата, ЦИА објавила загатка на која треба да откриете колку е часот на фотографијата. „Тестирајте ги вашите аналитички вештини. Колку е часот на фотографијата?” напишале од американската разузнавачка агенција на Твитер, каде често објавуваат разни загатки затоа што сакаат да привлечат млади луѓе. Можете ли да заклучите …

Повеќе »

Подгответе се за променливо време: Есента донесе локални дождови и пониски температури

Од вчера влеговме во есента а таа како да побрза да ни предочи што се не очекува во овој период… Утре ќе преовладува променливо облачно време, попладне со повеќе сончеви периоди, а ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок, кога …

Повеќе »

Хрватски научник: „Постои летна и зимска корона!“

Познатиот хрватски научник Гордан Лауц, кој исто така е член на Научниот совет на хрватската влада, смета дека има два вида коронавирус – летен и зимски, и дека воопшто не е лошо што во неговата земја сега има се’ повеќе заразени луѓе. „Мислам дека не е лошо. Имаме ново знаење, …

Повеќе »

МРАЧНО ПРЕДВИДУВАЊЕ НА ГЕРМАНСКИ ИМУНОЛОГ: Борбата со КОРОНА ниту одблизу НЕ Е ГОТОВА! Еве што следи…

Германскиот имунолог Угур Сахир смета дека вакцината против вирусот корона ќе биде направена до крајот на 2020. година, но тој верува дека ќе трае уште долго време пред инфекцијата да биде ставена под контрола. Главниот извршен директор на компанијата за биотехнологија „Бионтех“ од Мајнц, една од 17-те компании ширум светот …

Повеќе »

НОБЕЛОВЕЦОТ БИОФИЗИЧАР МАЈКЛ ЛЕВИТ ТВРДИ: Коронавирусот ќе заврши кога сите заразени ќе ги среќаваат оние кои веќе се заразиле!

Нобеловецот Мајкл Левит, американско-британско-израелски биофизичар, не откри како се лекува коронавирусот или лек, тој едноставно го направи она што го прави најдобро: ги вкрстил броевите. Статистиката го натерала да заклучи дека, спротивно на мрачните прогнози што се продаваат, ширењето на вирусот ќе престане. Неговите предвидувања се покажаа како точни: бројот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВПАТ СО ТАТО НА РИБОЛОВ! Момчето уловило риба а неговата реакција ќе ве воодушеви!

Највредното нешто што можете да му го подарите на своето дете е заедничкото време со многу љубов и смеење. Ова четиригодишно момче засекогаш ќе го памти денот кога со татко му првпат бил на риболов. Штом ја фрлил јадицата во вода рибата почнала да гризе, а детето восхитено почнало да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новинар случајно ги вклучил филтрите па станал трансформер!

Додека ги известувал гледачите дека училиштата се затворени и се издадени предупредувања поради неповолните временски услови, на лицето му се вртеле филтери на вселенска кацига, мачки и волшебници… Американскиот новинар Џастин Хинтон, во четвртокот известувал за снегот во Северна Каролина. Хинтон за време на преносот случајно ги вклучил филтрите за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВООБИЧАЕНИ ПОЈАВИ – ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ ТОПЛА ЗИМА: Нешто чудно се случува со поларниот вител, а тоа ќе влијае и’ на пролетта и летото!

На почетокот на јануари годинава, со радиосонда биле направени мерења во средишните слоеви на стратосферата, кои се протегаат на 50-55 км над површината на Земјата. Мерењата спроведени над исландскиот Рејкјавик покажаале најниска температура во стратосферата во последните 40 години – дури и до -96 степени. Арктичкиот воздух на тој начин …

Повеќе »

(ФОТО) Во регионот ладно, невреме и снег: Еве кога и’ во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Додека во Хрватска има невреме, во делови од земјата и јаки ветришта, во Босна почнува, на планините да паѓа снег, а во Србија се очекуваат силни ветришта кај нас времето сеуште како да се спрема за пролет а не зима. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните мрежи може …

Повеќе »