Tag Archives: време

Колку време навистина е потребно за да се надмине раскинувањето? Не е како што мислевме!

Раскинувањето може да биде тешко и болно Разводот или раскинувањето се сметаат за втор најстресен настан во животот. Раскинувањето на врската никогаш не е лесно, дури и ако тоа е добра одлука во вашиот живот. Иако можеби изгледа малку полесно за личноста која го иницирала раскинувањето, и двете страни страдаат. …

Повеќе »

Најдолговечните луѓе јадат сè и практикуваат едно правило во исхраната, покажало едно истражување

Најдолговечните луѓе во светот го практикуваат правилото за исхрана 80/20. За што се работи? Сините зони се области кои имаат најголема концентрација на луѓе кои живеат до 100 години или повеќе. Сините зони ги вклучуваат: Окинава (Јапонија), Сардинија (Италија), Лома Линда (Калифорнија), Икарија (Грција) и Никоја (Коста Рика). Истражувањето објавено …

Повеќе »

Дали се плашите од стоматолог? Еве што е пресудно за количината на БОЛКА која ќе ја почувствувате!

Повеќе од 10 проценти од луѓето имаат страв од стоматолог, а причината за тоа е болката што мислат дека ќе мора да ја издржат поради чистење на кариес, бушење, стружење или анестезија. Но, постојат начини да се намали болката, како и начин да се ослободите од стравот од стоматологот. Можеби …

Повеќе »

Здрави се и сите ги сакаме, но не треба да ги консумираме секој ден: Ова се 5. намирници чија употреба треба да се намали

Овие 5. здрави намирници не треба да ги консумираме секој ден, без разлика колку се здрави. Конзумирањето и на најздравиот производ во големи количини може да има негативно влијание врз здравјето. Ова е причината зошто треба да го ограничите внесувањето на одредени здрави намирници? Бидејќи еден производ, колку и да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сакате да ги изгубите мастите од стомакот? Ќе се изненадите која вежба е најефикасна за тоа!

На многумина од нас им е тешко да одвојат време за редовно вежбање. Некои се презафатени, други се мрзливи, па го прескокнуваат тренингот. Но, важноста на секојдневното вежбање не може да се нагласи доволно. „За да ослабеме, мораме да бидеме физички активни и во исто време да се храниме добро. …

Повеќе »

Четири хороскопски знаци кои најмногу ја сакаат својата независност: Најсреќни се кога се слободни

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Хороскопските знаци се разликуваат според карактеристиките… Додека некои луѓе наоѓаат голема радост во дружењето, други ја негуваат својата сами. Сакаат независност и да го организираат денот како што сакаат. …

Повеќе »

(ФОТО) Девојката на Ди Каприо го прослави 25. роденден, луѓето се шегуваат: „Време е да раскинете“

МАНЕКЕНКАТА Камила Мороне, девојката на познатиот актер Леонардо ди Каприо, го прослави својот 25-ти роденден. Таа по повод роденденот објави фотографија на Инстаграм. „Помина четврт век. Им благодарам на сите што ми праќаат роденденски честитки“, напишала таа во описот на фотографијата, а луѓето во коментарите постојано се шегуваат на сметка …

Повеќе »

Лекција од Дамата за касиерката – но и за сите нас – „Во наше време немаше ‘зелен бран’ – тогаш сите се качувавме на автобус, момчињата користеа велосипеди или пешачеа за да одат на училиште, и не ги користеа родителите како такси…“

На Фејсбук се споделува статус кој говори за „муабет“ на една госпоѓа во години и касиерка… Се’ започнало од една обична ќесичка за пазарење и торба, нели нееколошките ќеси беа повлечени од сите маркети…Но, се чини дека авторот (кој е непознат) на овој „монолог“ на госпоѓата сакал да пренесе друга …

Повеќе »

Ноќта меѓу сабота и недела, започнува ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Како да го подготвите телото за промените?

Пролетта дојде минатиот викенд, а наскоро ќе започне и летното сметање на времето. Ноќта меѓу сабота и недела на 27. март во 2. часот по полноќ започнува летното сметање на времето. Стрелките ќе ги поместиме еден час нанапред, односно од 02:00 на 03:00 часот. Поместувањето на времето за само еден …

Повеќе »