Tag Archives: воз

(ВИДЕО+ФОТО) Ова езеро е посебно поради розовата боја – но и возот што минува низ него

ОВИЕ нереални сцени не се плод на Фотошоп, туку навистина може да ги доживеете доколку се упатите кон Сибир. Ова е езерото Бурлин во регионот Алтај во близина на границата со Казахстан, кое секое лето претрпува малку психоделична трансформација. Имено, секој август езерото добива розова боја. Како и во случајот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почина Селма од славниот хит на „Бијело дугме“: Последните денови била осамена и тажна!

Селма Бориќ, жената по која беше именуван еден од најголемите југословенски хитови, почина на 92-годишна возраст. Сепак, во последните неколку години од нејзиниот живот, Селма била тажна и осамена, што и самата го изјави во една прилика. Пред две години, Селма за медиумите изјави дека е многу осамена, а Селма …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За влакно!

Модерните градби понекогаш можат да бидат и незгодни. Токму тоа се случило во Спијекенси, Холандија. На станицата за запирање де Акрес, возот го пробил заштитниот ѕид и се запрел на уметничкиот дел. „Ова е како сцена од холивудски филм. Фала му на Бога, опашката беше таму“, рекол Руд Натроп, портпарол …

Повеќе »

(ВИДЕО) 29. годишен пејач загинал, во пренос, во живо на Фејсбук

Романски пејач, Тави Пусти, загинал во сообраќајна несреќа додека ја преминувал железничката пруга со автомобилот. За да ја направи трагедијата поголема, тој, со својот мобилен телефон, го снимил моментот на фаталниот удар. Тој и неговата сопруга доживеале невидена трагедија. Жената е во болницата, каде што лекарите се борат за нејзиниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА ОД КОЈА НЕМА ДА ВИ БИДЕ ДОБРО: Маж паднал на шините а доаѓал воз но на овој херој му била доволна секунда!

Џон О’Конор, супервизор за транспорт во железничката компанија Оукланд, Калифорнија, работел и внимавал на ордите на навивачите на Рајдерс кои тргнале дома. Таман кога возот се приближувал до станицата, еден човек ја загубил рамнотежата и паднал на шините. О’Конор реагираше со скоро надчовечка брзина и го извлекол човекот безбедно надвор …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДЕВОЈЧЕ ПРВПАТ ВИДЕЛО ВОЗ: Нејзината реакција не потсетува дека СРЕЌАТА Е ВО МАЛЕЧКИТЕ РАБОТИ!

Децата се таму за да не потсетат колку е убав животот – затоа што нивните реакции кога откриваат нови работи секогаш се најискрени. Девојчето во оваа снимка сигурно ќе ве насмее и ќе ви го направи денот малку подобар. Поточно, нејзините родители првпат ја однеле на патување со воз, снимајќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Воз што живот значи: „Тепачка“ за место во дневниот воз во Мумбаи!

Локалниот воз во Мумбаи е познат и како „Животна линија“… Без овој воз никој не може да оди на работа или да си дојде дома… Иако локалниот воз е многу чест секогаш има голема навалица, за 5 минути возот се полни а сите брзаат… Најголемите навалици се наутро кога сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Без шини: Официјално почна со работа возот кој се движи по виртуелна пруга

Кина официјално го пушти во употреба возот кој не се движи по шини, туку по виртуелна пруга. Претставен е во јужната провинција Хунан и долг е 32 метри, се движи со помош на електрична енергија, а може да превезе 307 патници, објавуваат тамошните медиуми. Наместо челични тркала, возот ART (Autonomous …

Повеќе »