Tag Archives: вонредна прогноза

УХМР со вонредна временска прогноза: Од утре снег и температури под нула

Ладниот бран продолжува…УХМР излезе со вонредна временска прогноза… Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди, а на планините повремено ќе провејува снег. Минималната температура ќе изнесува -5 степени Целзиусови, а максималната ќе достигне до 14 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно. Утринската температура ќе се …

Повеќе »

УФМР со вонредна временска прогноза за утре

Значителна промена на времето со заладување и силен ветер од утре најави Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). „Утре во првата половина од денот ќе се задржи топло време со умерен југозападен и западен ветер. Попладне, а особено кој крајот на денот поради продор на студена воздушна маса од север ќе …

Повеќе »

Вонредна прогноза: Нов топол бран но и циклон во наредните денови!

Во следните неколку денови а особено во петок и сабота територијата на нашата држава ќе биде зафатена од нов невообичаено топол бран со потекло од северните предели на Африка кој ќе услови невообичаено високи температури на воздухот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени. Сепак …

Повеќе »