Tag Archives: војска

Шпанската принцеза оди во војска на три години – ќе биде воен командант

Леонор била поканета да стане првата жена шеф на армијата во Шпанија. Принцезата Леонор, наследничка на шпанскиот трон и иден командант на армијата, во септември ќе започне тригодишна воена обука, објави шпанската влада. Ќерката на шпанскиот крал Фелипе Шести и кралицата Летиција ќе наполни 18 години во октомври, а кралското …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ РОДИЛ КАКО НАЈГОЛЕМО БЕБЕ НА СВЕТОТ ТЕШКО 7,3 КГ: Денес има 39. години, а каде и да се појави привлекува МНОГУ ВНИМАНИЕ

Кевин Роберт е роден со 7,3 килограми, а потоа бил прогласен за најголемото бебе на светот. Неговиот изглед денес е исто така натпросечен. Кога Патриша Кларк го родила своето второ дете во 1983. година, јавноста била шокирана. Нејзиниот син Кевин Роберт е роден со тежина од 7,3 килограми. Набрзо станал …

Повеќе »

(ФОТО) „Дали вашиот син е сега во тенк?“: Руската новинарка одбила да одговори на непријатното прашање

ТИНА КАНДЕЛАКИ, милионерка и руска новинарка која ги поддржува одлуките на Владимир Путин, одбила да одговори зошто нејзиниот син не бил повикан во војска. Откако започна руската инвазија на Украина, новинарката често ги оправдувала потезите на Путин во јавноста, а неодамна го критикувала Западот на настанот по повод осмата годишнина …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солзите на момче од Украина: „Го оставивме тато во Киев, тој ќе им помогне на нашите херои“

ДЕТСТВОТО на Марко Гончарук нагло ја заврши војната. Момчето со солзи во очите пред камерите на Ројтерс проговори за својот татко кој останал да ја брани својата татковина во Киев. „Го оставивме тато во Киев. Тато ќе продава работи и ќе им помогне на нашите херои, нашата војска, можеби дури …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се шири моќно видео од украинската армија: „Никој од нас не е роден за војна!“

ПОСЛЕ руската инвазија на Украина, на социјалните мрежи почна да се шири моќно видео кое покажува дека никој од нас не е роден да оди во војна.Војниците кои се појавуваат на снимката имале живот пред да започне војната. Беа татковци, помали браќа, синови, возачи на автобус, свршеници, фудбалски навивачи, директори …

Повеќе »

Руско средство против грип ново оружје за лекување Ковид 19

Во рамките на меѓународниот воено-технички форум „Армија 2021“, компанијата „Авексима“ претставила руски лек, кој успешно се бори не само против вирусни респираторни инфекции, туку и со ковид-19. Лекот „Нобазит“ веќе ја докажал својата ефикасност, квалитет и безбедност во борбата против грип и вирусни респираторни инфекции, а сега добил нова задача …

Повеќе »

(ФОТО) Тука никој не ја заклучува вратата: Најсигурна држава во светот!

Едно време имало можност за изнајмување на целата земја, со се принцот… Со само 37.000 жители на површина од 160. квадратни километри, Лихтенштајн е една од најмалите, но на многу начини уникатни држави во светот. Државата Лихтенштајн нема скоро никаков криминал. Последното евидентирано убиство се случило во 1997. година,а има …

Повеќе »