Tag Archives: вода

Честото ЧУВСТВО НА ЖЕД може да укаже на три болести: Обрнете внимание на симптомите!

Нормално е ако сте жедни по солен оброк или престојувате на сонце, но еве во кои случаи жедта покажува дека станува збор за нешто повеќе од привремена дехидрација. Чувството на жед може да укаже на тоа дека сте вежбале премногу интензивно, сте јаделе премногу зачинета храна или едноставно не сте …

Повеќе »

(ВИДЕО) СИНОТ И ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА ПОРАДИ ИГРАЧКА КОЈА ЈА ИМА СЕКОЕ ДЕТЕ: Мајка ја исекла паткичката на половина и се преплашила -лекарите дале совет!

Иден Стронг, мајка од Тикток, на оваа социјална мрежа објавила видео од застрашувачка инфекција на очите со која се бори нејзиниот син Бејлор, поради играчката што ја има секое дете. Тоа е гумена патка за капење. „Ова е мојот син Бејлор кој доби ужасна инфекција на очите поради гумена патка …

Повеќе »

(Рецепт) Потполно препородување на организмот! Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа – Ризница на витамини и минерали!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

18. дена преживеал во австралиската пустина, јадејќи печурки и пиејќи вода од браната

Две и пол недели по исезнувањето во австралиската пустина пронајден е човек кој преживеал на печурки и вода од браната. Полицијата започна обемна потрага по Роберт Вебер, кој последен пат со своето куче бил виден, како излегува од хотел во Килкиван, Квинсленд, на 6. јануари. Властите пребарувале густи грмушки, реки, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Стјуардеса вели дека никогаш не треба да пиете вода во авион – Експертите се согласуваат!

30-годишна Кат Камалани е стјуардеса која стана sвезда на ТикТок благодарение на видеата во кои открива детали што не им се познати на многу патници. Таа неодамна крена прашина откако ги предупреди луѓето да пијат само конзерви или пијалаци во шишиња во авион. „Не јадете го ова во авион“, е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Професорот Неумивакин ги поставил правилата за здрав живот: Ова е она на што се придржуваат оние што се сакаат себеси!

Рускиот академик, Иван Неумивакин, тврди: „За да избегнете чести заболувања, доволно е да обрнете внимание на правилното дишење, хидратацијата на телото, исхраната и физичката активност, а еве и како!“ Еве едноставни начини да ве одржат здрави и во добра форма: Клучен здравствен закон: Не смеете да го изговарате зборот „болест“ …

Повеќе »

Помага во одржување на правилна рамнотежа на водата во организмот: Во која храна да барате магнезиум и зошто?

Нашето тело има потреба од многу хранливи материи, макро и микроелементи, витамини и минерали. Секој од нив е важен за правилно функционирање на сите органи и системи. Посебно внимание треба да се посвети на магнезиумот. Зошто е важно да се следи неговото ниво во телото и каде да се набави? …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС НА ЕЗЕРО – Рибар снимил како 6,2 степени по Рихтер изгледа на езеро

Тишината и мирот ги прекинал татнежот во далечината, а водата на езерото одеднаш се разбранувала… На социјалните мрежи кружи видео кое покажува како изгледа земјотресот на езеро. Видеото е снимено од рибар кој уживал на риболов на својот чамец и убавото сончево време кога Петриња ја погоди земјотрес. Тишината и …

Повеќе »

(ФОТО) Како Русите живеат со нивните -40 степени?

Ние можеби имаме пролет во јануари, но дури и во најстудените денови, веројатно не можеме да замислиме како изгледа животот на -40. Затоа, длабоко вдишете и погледнете ги неверојатните фотографии што се направени деновиве во Новосибирск. Новосибирск е трет по големина град во Русија по Москва и Санкт Петербург. Главен …

Повеќе »