Tag Archives: вода

(ВИДЕО+ФОТО) ТАЈНИ НА НАЈСТАРАТА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА НА АНГЛИЈА – Пештера во која се’ што ќе допре водата претвора во камен!

Ако некогаш патот ве однесе во Англија, топла препорака е да посетите една од нивните најстари туристички атракции, за која веруваме дека ќе ве остави потполно без зборови. Ако сте љубител на застрашувачки приказни, Кнерсборо во Северен Јоркшир, крие легенда што ќе ви ја заледи крвта. На прв поглед, шармантниот …

Повеќе »

(Рецепт) Состојките сите ги имате во кујната: Еве како сами да направите средство за дезинфекција на просторот и рацете!

Прочитајте повеќе совети како да направите дезинфекција од состојките што ги имате во вашата кујна Короната го тресе светот, а овие средства за дезинфекција станаа еден од најбараните антивирусни производи. Одржувањето на хигиената и чистите простории се многу важни во спречувањето на ширење на вирусот, затоа ви донесуваме совети како …

Повеќе »

(ФОТО) Lensoiis Maranhenses, пустина која ја красат тиркизни езера

Пустински дини окружени со вода е феномен карактеристичен само за една локација – Националниот парк Lençóis Maranhenses во Бразил. Целото подрачје на паркот опфаќа околу 1.500 квадратни километри прекриени со бел свилен песок и дини помеѓу кои се наоѓаат безброј малечки тиркизни езера. На прв поглед, Lensois Maranhenses изгледа како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Популарниот глумец прекинал претстава за да и помогне на гледачка!

Славниот глумец за оваа случка зборувал во „Tonight Showu“ на Џими Фалон. Глумецот Џејк Гиленхал докажал дека е еден од холивудските ретките „добри дечки“ Последните месеци глуми во театарската претстава „Sea Wall/A Life“, а интересни детали од театарските штици открил на водителот на „Tonight Showu“, Џими Фалон. Имено, глумецот ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Деца како деца – секогаш си наоѓаат игри!

Ниту дождливото време не ги спречило овие две дечиња да си поиграат… Со чизми за дожд на нозете, и соодветно облечени, тие забава си нашле во една бара која настанала од силните врнежи. Случајно скокање во барата било причина да си најдат занимација и игра… Погледнете: ♥ Happiness <3 Credit …

Повеќе »

Шилегов: „Наместо за граѓаните, водата ќе поскапи за коплексот Железара“

Советот на Град Скопје, на предлог на градоначалникот Шилегов, денеска како прва точка на дневниот ред ја стави и ја усвои новата зголемена цена што треба ќе ја плаќа како надоместок на трошоци за обезбедено доведување вода за „РЖ Услуги АД Скопје“ (комплексот Железара). За предлогот на градоначалникот Шилегов за …

Повеќе »

(ВИДЕО)Феномен: Бахамите како пуст остров, но без океан

Разорната моќ на ураганот Ирма доведе до тоа водата на крајбрежјето на Бахамите да се повлече многу повеќе отколку претходно, откривајќи го калливото дно. „Не можам да поверувам. Ова е Лонг Ајленд на Бахамите, и водата од океанот исчезна“ напиша еден корисник на социјалната мрежа Твитер. Друг корисник објави фотографија …

Повеќе »