Tag Archives: вода

Како без клима да преживеете на 40. степени

Без климатизација, топлотниот бран станува многу опасен за здравјето, особено ако немате можност да одите на базен или некое капалиште. Како да преживееме без клима? Постојат лесни трикови кои ќе ви помогнат да се справите со топлината без клима, според Си-Ен-Ен. Останете хидрирани Сигурно веќе знаете дека хидратацијата е првиот …

Повеќе »

Овошје кое прави чуда за убавината во текот на летото

Покрај зеленчукот, и овошјето треба да биде вклучено во нашето мени, а подолу можете да прочитате кои плодови се идеални за убавина. Лубеница „Лубеницата со средна големина содржи околу 92. проценти вода, па затоа е одлична опција кога станува збор за хидратација“, вели Елизабет Бејл од EB Nurition. Водата е …

Повеќе »

Чаша вода од јачмен е подобра од грст лекови: Го регулира холестеролот, го штити срцето и го забрзува метаболизмот

Здравјето на целиот организам се чува со чаша вода од јачмен ако ја консумираме секој ден. Јачменот содржи голема количина на растителни влакна, кои не можат да се растворат во вода, така што тие придонесуваат за регулирање на лошиот холестерол во крвта и решаваат кардиоваскуларни проблеми. Тие придонесуваат за подобра …

Повеќе »

СУПЕР ХРАНА: Намирници кои сами ги топат килограмите – без строга диета!

Храната со висок процент на вода ќе влијае да се чувствуваме сити долго време Ако се определиме за храна со висок процент на вода, тоа ќе влијае на нашето тело така што ќе се чувствуваме сити подолго и ќе внесуваме значително помалку калории во нашето тело. На тој начин, генерално, …

Повеќе »

(Рецепт) Оставете ги бадемите „натопени“ во ВОДА, преку ноќ, пред да ги консумирате: Причината ќе ве воодушеви!

Бадемите се едни од најздравите јатки, а потопувањето во вода ја зголемува нивната хранлива вредност. Се препорачува да се јадат по неколку бадеми дневно секој ден бидејќи се исклучително здрави. Сепак, вистинските придобивки од бадемите ќе ги почувствувате само кога ќе ги оставите потопени во вода. Потопувањето на бадеми во …

Повеќе »

Дали знаевте дека премногу НИСКИОТ ВНЕС НА МАГНЕЗИУМ значително го зголемува ризикот од ДИЈАБЕТЕС? Еве како тоа да го спречите!

Намалете го ризикот од ПОЈАВА на дијабетес со земање магнезиум. Премалиот внес на магнезиум подолго време го зголемува ризикот од развој на најчестите хронични заболувања денес, вклучувајќи дијабетес тип 2, покажуваат резултатите од анализата објавена во списанието „Pharmacological Research“. Анализата покажала дека дополнителниот внес на магнезиум, преку исхрана, има корисен …

Повеќе »

Напиток кој го крева ИМУНИТЕТОТ НА МАКСИМУМ и ги исфрлува сите отрови

Сите знаеме дека лимонот и магдоносот се неверојатно здрави. Во комбинација, тие се уште помоќни. Редовното консумирање на магдонос во голема мера ќе го подобри целокупното здравје. Луѓето го додаваат во мали количини на нивните рецепти, најмногу за вкус. Со тоа самите на себе ќе си направите огромна услуга. Магдоносот …

Повеќе »

(Рецепт) Добра за здравје уште подобра за СЛАБЕЕЊЕ: Еве зошто водата со пипер ја нарекуваат ЗЛАТЕН НАПИТОК!

Водата со пипер е антички источен рецепт кој широко се користи во Русија за слабеење Алтернативната медицина и препаратите за слабеење се базираат на растенија, така што нашето тело, покрај вишокот маснотии и тежина, не губи витамини, не го ослабува имунитетот, не губи енергија, но има и бројни придобивки. Водата …

Повеќе »

Лекарка открила што точно се случува со телото ако секој ден пиете два литри вода

ТЕЛОТО НА ЧОВЕКОТ се состои од 60. проценти вода, затоа е неопходно да се одржи здравјето со пиење најмалку два литра вода секој ден. Д-р Даша Филдер за Femail изјавила дека повеќето возрасни треба да пијат од 2,5 до 3 литри вода на ден за да одржат оптимална хидратација. Тој …

Повеќе »