Tag Archives: вода

(ВИДЕО) Поради оптичка илузија луѓето кочат и исплашени поминуваат низ тунелот

Потсвесниот нагон за преживување е посилен од какви било сообраќајни знаци и казни.Шегата на страна, затоа што оние кои доживеале возење низ овој тунел, сигурно не им било до шега. Влегувајќи во тунелот, тие биле сведоци на оптичка илузија која ги принудила да застанат и да ја сменат лентата за …

Повеќе »

(ФОТО) Езеро кое нуди искуство на одење по Месечината и поглед на „воденото торнадо“

Нуркачите го опишуваат чувството на истражување на топлите и студените делови на езерото како бестежинско, како одење по Месечината. Но, освен „астронаутското“ искуство, една од посебните карактеристики е специфичното песочно дно што се меша со калта, создавајќи површина како желе, свиленкаста. Езерото Баракуда, сместено на северниот брег на островот Корон …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете го бизарниот пад на атрактивна новинарка среде интервју за кое зборува цела НБА

КРИСТИНА ПИНК е една од најпознатите НБА новинарки. Активно ги следи натпреварите на најголемата светска кошаркарска лига и известува од теренот каде прави интервјуа со најпознатите играчи на денешницата. Така било и по синоќешниот дуел помеѓу ЛА Клиперс и Атланта Хокс. Нејзин соговорник бил домашниот репрезентативец Амир Кофи кој со …

Повеќе »

(ВИДЕО) TikTok трик за чистење на рерната со три состојки и без напор

Ако вашата рерна треба да се чисти, но ви здодеа да поминувате часови во триење, една мајка открила трик како да ја чистите рерната без напор додека спиете, објави Metro. На нејзиниот профил на TikTok таа објавила видео во кое објаснува како да ја исчистите рерната со три состојки кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради поплава на горниот кат таванот се истегнал како да е од гума

Видео од Украина објавено на страницата Viral Hog прикажува необична сцена на таванот истегнат како да е од гума. Добиениот балон е полн со вода поради поплавата што ја имале соседите горе. На крајот на видеото, сепак, меурот пукнал и ја преплавил просторијата. Фото: Принтскрин/YouTube/Viral Hog

Повеќе »

Пет причини зошто водата е толку добра за нашето тело

Нема да се изненадите ако ви кажеме дека водата е здрава за вашето тело. Има 0 калории и шеќер за разлика од другите пијалоци, а без редовна хидратација човечкото тело едноставно не е во состојба да функционира. Има многу придобивки од конзумирањето на вода, ова се некои од нив. Пиењето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Водата го кревала асфалтот на улиците!

Утрово, непосредно пред шест часот, жителите на северниот округ Трешњевка во Загреб се разбудиле од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска. Хрватските медиуми пишуваат дека поради пукната цевка, „водата излегла по улиците и го подигнала асфалтот во Загреб“. Поплавени се бројни подруми и сутерени, а пожарникарите …

Повеќе »

(Рецепти) Домашен пилинг за лице кој ги отстранува нечистотиите и акните

Тоа е повеќе наменски производ што го користиме не само во нашата рутина за убавина, туку и во секојдневниот живот, и бидејќи содржи антибактериски и антиинфламаторни својства, идеален е за чистење на кожата на лицето. Сода бикарбоната е природен лек кој е секогаш при рака, и кој можеме да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА Е (МОЖЕБИ) НАЈУБАВОТО НЕШТО ШТО ЌЕ ГО ВИДИТЕ ДЕНЕС: Куче спасува рипче, а потоа направило нешто уште поневеројатно!

Од памтивек е познато дека кучето е најдобриот пријател на човекот, а по ова видео можете да кажете „најдобар пријател и на рибата“. Имено, на социјалните мрежи, се споделува премногу слатко видео од златен ретривер како се сожалува на рибата уловена од нејзиниот сопственик и ја враќа во реката. Штом …

Повеќе »