Tag Archives: влијание

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека има некои јасни невербални индиции кои би можеле да сугерираат дека вашите чувства се взаемни. Значи, дали гледањето во нечии очи може да ве натера да се заљубите? Постои наука зад интензивниот контакт со очите, …

Повеќе »

Белите дробови „страдаат“ од осаменост, црниот дроб од „лутина“: Еве како ЕМОЦИИТЕ ги уништуваат органите

„Срцето скршено од тага“ сега звучи сосема реално. Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е под влијание на одредени емоции, а научните истражувања покажале дека тој не постои без причина. Како што се испоставило, иако емоциите се менуваат и се сменуваат, тие оставаат последици …

Повеќе »

Како изборот на партнер влијае на вашата КАРИЕРА? Психолозите дојдоа до интересни податоци!

Изборот на емотивен партнер влијае на нашиот однос кон работата, тврдат тие. Психолозите кои го спровеле ова истражување дошле до интересни заклучоци. Петгодишното истражување даде одговор на ова прашање. Изборот на емотивен партнер влијае на нашиот однос кон работата, тврдат тие. Имено, доколку до нас имаме партнер кој совесно си …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – ОМИКРОН СОЈ: Дали е ова почеток на крајот?

Минатата година празниците ги уништи појавата на алфа сојот, а овој пат „виновник“ е нов, заразен омикрон, пишува „Јутарњи лист“.Божиќните празници во Велика Британија повторно се одбележани со нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Слична е ситуацијата и во другите земји низ Европа.Прославите се откажуваат во многу британски …

Повеќе »

Нова студија покажала како омикронот влијае на белите дробови

Една британска студија покажала дека сојот на коронавирус омикрон може да биде помалку успешен во нападот на белите дробови од претходните соеви на вирусот што ја предизвикува болеста ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучил дека мутациите во шилата на вирусот, поради кои омикронот …

Повеќе »

Вечна дилема: Најдобар број на партнери е …

И’ мажите и жените изразиле подеднакво неподготвеност да се вклучат во врска со некој кој има богато сексуално минато. Во заедничко истражување на Универзитетите во Нотингем, Бристол и Свонси, објавено во списанието Journal of Sex Research, самците кои бараат подобра половина одговориле на прашањето кој идеален број на сексуални партнери …

Повеќе »

ВИТАМИНСКА БОМБА – КИВИТО Е ВИСТИНСКО БОГАТСТВО НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ: Идеален избор за студените денови, особено се препорачува за трудници, а еве на што се’ влијае!

Мора да признаете дека доволно е да погледнете по овошните тезги во супермаркетот или пазарот и истовремено да посегнете по сочното киви. Ова кисело овошје со влакнеста кафена кора е идеален избор за студените денови, бидејќи е вистинска ризница на витамини и минерали, а содржи витамини А, Б и Ц, …

Повеќе »

Што мажите прво забележуваат на голо женско тело и што навистина мислат за целулитот

Многу жени живеат во страв како нивниот партнер (особено новиот партнер) ќе реагира кога ќе видат целулит. Дали ќе ги сметаат за непривлечни, ќе размислат дека не се во форма или ќе имаат вишок килограми? Целулитот е груткасто ткиво, кожа со дупки како оние на кора од портокал, предизвикана од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите се воодушевени од новиот трик за слабеење, експертите велат дека би можел да функционира

ТИКТОК е преплавен со трикови за слабеење, но еден од последните би можел навистина да функционира, велат експертите. Луѓето почнаа да подготвуваат пијалок од чиа семе како лесен начин за потиснување на апетитот. Виралните видеа велат дека пијалок од две лажици чиа семе измешани во шолја вода создава чувство на …

Повеќе »