Tag Archives: вкусно

(ФОТО) „Пица леб“: Убав деликатес кој го обожуваат и’ малечките и големите гурмани

Ова е всушност леб кој има вкус на пица бидејќи во него се наоѓаат сите состојки. Одличен е за вечера, но и практичен – секој со рака го кине своето парче така што нема валкани чинии Состојки: 350 г брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 5 г сув квасец …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ефтин колач со наполитанки

Доколку од празниците ви останале наполитанки или ви здодеале ви донесуваме предлог за колач кој ќе ве изненади со вкусот… Потребно е: 3 јајца 100 г шеќер 100 г чоколадни наполитанки 1 кесичка ванилин шеќер рендана коричка од 1 портокал 200 г кисело млеко 100 г брашно 1 кесичка прашок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брза „Чоколадна бисквит торта“ која не се пече

Колку пати сте посакале да имате брз десерт за ненадејни гости кој ќе стои во фрижидер и ќе ви се најде. Поради тоа ви донесуваме рецепт за торта која може да стои во замрзнувач а да ја украсите пред доаѓањето на гостите.Ќе имате со што да се пофалите, а за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанска пита на баба

Одлична е со кисело млеко или јогурт или како додаток на јадење… Потребно е: 3 јајца 200 мл јогурт 100 г бело брашно 100 г пченкарно брашно 150 г шунка 200 г сирење 4 кисели краставички 1 кисела пиперка 1 кесичка прашок за печиво 50 мл масло Подготовка: изматете ги …

Повеќе »

(ФОТО) Банана коцки

Бананите се едно од омилените зимски овошја но ние ви предлагаме со нив да подготвите едноставен но многу вкусен колач. Состојки: Бисквит: 4 јајца 4 лажици шеќер 4 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажица какао 3 лажици масло Прелив: 150 г шеќер малку вода Крем: 2 кесички пудинг …

Повеќе »

(ВИДЕО) Не се пече, готов е за час а вкус како од рај: Овој чоколаден колач со бисквити ќе го засакате после првиот залак!

Ова е колач за кој можете да бидете сигурни дека глазурата нема да ви пука ниту ќе биде полна со грутки, туку прекрасна и совршена, а ќе се спасите и од дополнително валкање садови за подготовка. Сите ние сакаме едноставни и феноменални домашни слатки, особено оние со печени кори од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Посна погача полнета со зеленчук

Доколку се подготвувате за слава а сакате нешто да промените во стандардното мени тогаш оваа посна погача може да биде дел од тие новитети… Потребно е: 400 мл вода 30 г квасец околу 1 кг брашно маско, сол, зачини 1 лажица шеќер 1 морков 1 главичка кромид 1 зелена пиперка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како до вкусни палачинки!

„Нема забава или прослава која не завршува со нешто слатко, торта, колачи или со некои од оние палачинки со неверојатен вкус подготвени од најиновативните кулинарски мајстори. Десертите навистина заземаат посебно место во нашите срца, особено кога тој величенствен вкус ќе го поттикне ендорфинот, тешко е да се замисли дека слатките …

Повеќе »