Tag Archives: вкусно

(Рецепт) Посно и без шеќер: Неверојатно вкусен колач од кокос!

Овој десерт ќе го обожувате бидејќи е неверојатно вкусен и бргу се подготвува… Овој колач е спој на кокос и гриз и е вистинско уживање за непцето. Сигурно ќе им се допадне на оние кои водат сметка за исхраната, како и на оние кои постат. Состојки: 2 чаши (од 200 …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој го топи салото од стомакот за 7. дена: Се прави брзо и лесно, а еве кога треба да го пиете!

Напитокот кој ги топи одвишните маснотии од стомакот се прави брзо и лесно. Станува збор за чиа семки, мед, лимон и вода во точно одредени количества. Резултатите се видливи веќе после една недела. Освен што го ослободува вишокот маснотии, одличен е и за здравјето бидејќи содржи антиоксиданси, влакна и витамини. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кремаст млечен колач кој може да биде и торта: Освојува при првиот залак!

Ви треба рецепт за колач кој сите ќе ги воодушеви? Кремест млечен колач е вистинско откритие за сите љубители на колачи. Толку кремаст, толку сочен, просто привлекува да се изеде. Колачот е многу лесен и едноставен за подготовка. Вкусот малку поотсетува на принцес крофни…А, може да послужи и како торта… …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солени коцки со спанаќ: Совршено ладно предјадење!

Идеално предјадење за слава или сосема обични пригоди кое се подготвува многу лесно… Состојки за првата кора: 2 јајца, 100 г брашно, 1/2 лажичка сол, 1/2 лажичка прашок за печиво, 50 мл масло, 100 мл јогурт Состојки за првиот фил: 50 г гауда сирење, 2 лажици кисело млеко, 1 лажица …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНО – Сочен ролат со спанаќ: Ќе го правите и кога не се пости!

Спој на вкусни и меки кори и крем фил Ролатите се прават брзо и лесно а и убаво изгледаат на свечените трпези. Интересна работа кај посните ролати е што се полесни (нема млеко, нема јајца), бргу се прават а се многу вкусни. Денес ви претставуваме сочен посен ролат со спанаќ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзи крофнички со сирење

Пробајте, сугурно нема да се покаете! Состојки: 2 јајца, 40 г сончоглед (чистен), 140 г солено сирење, 1 лажичка куркума, 2 лажички црвен ким, 1 лажичка прашок за печиво, 200 мл јогурт, 200 г брашно. Подготовка: изронете го сирењето па додајте ги сите зачини и семки, јајцата и јогуртот и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта „Полицајка“:Рецепт кој секоја домаќинка би требало да го запише!

Сочните чоколадни кори се полиени со најубав фил… Состојки: Кора:4 јајца, 24. лажици брашно (околу 400 г), 24. лажици шеќер, 24 лажици брашно, 4 лажици масло, 2 лажици какао, 1 кесичка прашок за печиво (за калап или тава број 26)Фил: 1 литар млеко, 16 лажици шеќер, 250 г путер, 200 …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден гриз колач: Десерт за сите времиња!

Вкус на кој ретко се одолева… Состојки: Кора: 8 јајца, 30 лажици шеќер, 30 лажици масло, 30 лажици млеко,30 лажици брашно, 1 кесичка прашок за печиво, 3 лажици какао во прав. Фил: 1,5 литар млеко, 10 лажици гриз, 200 г кокосово брашно, 100 г шеќер Глазура: 150 – 200 г …

Повеќе »