Tag Archives: вкусно

(ФОТО) Кокос бајадера

Состојки: 300 г. шеќер 200 мл. вода 250 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 100 г. кокосово брашно Глазур: 100 г. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка:шеќерот и водата ставете ги во соодветен сад и штом ќе зоврие оставете да вари 3 – 4 минути. Додајте го маргаринот, измешајте да …

Повеќе »

Тестенини со свежи шампињони и печеница

Состојки 300 г. тестенини 500 г. свежи шампињони 120 г. печеница или сланина, свински врат или шунка 1 мала главичка кромид 1-2 лажици магдонос 100 г. кашкавал по потреба сол,бибер и масло Прелив 3 средни јајца 250 гр кисела павлака по потреба путер и брашно за мачкање на тавата за …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Чоколадни гнезда

Ако сакате да изненадите но и воодушевувате подгответе ги овие чоколадни гнезда кои се подготвуваат брзо а имаат посебен вкус. Состојки: 200 г. шеќер 100 г. чоколадо за готвење 100 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 200 г. кокосово брашно 200 мл. вода 150 г. чоколаден крем (еурокрем) Подготовка: во …

Повеќе »