Tag Archives: вкусно

(ВИДЕО+Рецепт) Вечерно дружење со омилената серија и омилените солени мафини!

Има ли подобро нешто од вечер поминатa во домашен амбиент со нов филм или нова епизода од омилената серија?! Ако немате листа со филмски наслови што ја дополнувате со препораки од пријателите, би можеле да ви го олесниме изборот со неколку тематски предлози. Можете, на пример, да одберете филм со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крем колач со бисквити: Неодолива посластица!

Ова е оној вид колачи кој едноставно воодушевува и сите секогаш бараат парче повеќе. Овој брз крем колач со мелени бисквити и павлака е супер вкусна посластица во чиј вкус ќе уживате. Не е многу тежок за подготовка.Ова е оној вид колачи кој едноставно воодушевува и сите секогаш бараат парче …

Повеќе »

(ФОТО) 40. посни јадења и десерти:Постот не значи да не јадете вкусно!

40. Паприкаш со риба Потребно е: 1 кг. бела риба 5 – 6 компири, излупени и исечени за коцки 2 моркови, исечени на кругови 1/2 шоља грашок 2 главички кромид магдонос сол, црн пипер масло Подготовка:кромидот, исечкан, пропржете го на масло, додајте црвен пипер измешајте и намалете ја ринглата, додајте …

Повеќе »

(ФОТО) Мафини полнети со крем: Неодолив вкус на кокос!

Подготовката на овие мафини нека биде весела активност за целото семејство. Сигурно ќе се забавувате, а на крај ќе уживате во превкусните колачи… Состојки: Мафини: 250 брашно 1 кесичка пудинг со вкус на чоколадо 1,5 лажица какао 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г кокосово брашно 75 г црно чоколдо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Обланди со бисквити: Брзо и вкусно!

Одлична идеја кога ќе посакаме нешто слатко… Брзи и супер вкусни колачи. Обландите се вистинско олеснување во подготовка на колачи бидејќи ни штедат време на подготовка. Комбинации за фил има многу, а оваа со бисквити и кисела павлака навистина ќе ве воодушеви. Ако сакате од само неколку состојки и за …

Повеќе »

(ФОТО) Совршен ручек: Печена коленица!

Неделниот ручек во многу домови е вистинска традиција. Тоа е време кога домашните ќе се состанат на масата за да уживаат во најчесто, преобилнниот ручек… Ви донесуваме рецепт за интересен и по малку заборавен неделен ручек. Станува збор за фина коленица, традиционално зимско јадење кое често се подготвува како подварок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бурек пита без кори

Вака подготвената бурек пита е многу вкусна, а што е најважно, исклучително брзо и лесно се подготвува. Одлична е за ненадејни гости, а со салата може да биде и добр предлог за брз ручек или вечера.Можете да послужите топло, но со еднаков вкус е и кога е ладно. Потребно е: …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос бајадера

Состојки: 300 г. шеќер 200 мл. вода 250 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 100 г. кокосово брашно Глазур: 100 г. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка:шеќерот и водата ставете ги во соодветен сад и штом ќе зоврие оставете да вари 3 – 4 минути. Додајте го маргаринот, измешајте да …

Повеќе »