Tag Archives: вкусно

(ФОТО) Пет едноставни сендвичи, направени дома, кои ќе ви отворат апетит!

Сендвичите се совршено јадење. Така едноставен концепт, а толку широк поим што нема лице на светот кое не сака барем еден вид сендвич. И’ ние ги сакаме. Откријте нови рецепти, секако и испробајте ги, пробајте ги резултатите. Затоа одлучивме да земеме два вида салами кои скоро секој ги користи во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кремаста зебра торта

Состојки: Кора: 2 јајца, 2 лажици брашно, 1 лажица какао, 1/2 кесичка прашок за печиво, 2 лажици масло, 2 лажици млеко, + малку за поливање Крем:1 литар млеко, 4 лажици нишесте, 6 лажици шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, малку екстракт од ванила, 2 лажици какао, лешници за украс Подготовка: кора: …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солена пита од компири, јајца и сланина

Состојки за подлогата: 450 г компири 3 лажици маслиново масло 2 лажички сол (по вкус) 1/2 лажичка црн пипер 1 лажица рендан пармезан Состојки за филот: 5 јајца 200 мл млеко 1 домат 50 г млад кромид 100 г сланина 100 г сирење кое се топи како чедар 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Богата пита со спанаќ и месо

Состојки: 300 г. спанаќ, 5 јајца, 5 лажици брашно, 5 лажици гриз, 200 г сирење, 5 лажици пченкарно брашно, 100 мл млеко, 250 г мелено месо, сол, црн пипер, 100 мл масло, црвен пипер, 1 главичка кромид, 1 кесичка прашок за печиво. Подготовка:на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте …

Повеќе »

(ФОТО) Време е за месење: Шарена погача

Есен е, времето залади и почнува сезоната на месење кога домашните сакаме да ги изненадиме со нешто ново, необично а вкусно… Денес за таа пригода ја избравме оваа Шарена погача… Состојки: 350 мл топло млеко, 1 лажица квасец, 2 лажици брашно, 3 јајца, 150 мл масло, 250 г спанаќ, 300 …

Повеќе »

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот. Ова е рецепт за уште една варијанта за познатата виенска торта. Состојки: Пандишпан: 8 јајца 150 гр шеќер 100 гр бисквити 50 мл шери 100 гр мелени лешници 100 гр чоколада за готвење 2 ванилин …

Повеќе »

(ФОТО) Брза торта која не се пече: Врвен чоколаден десерт а се прави во три потези!

Посластица која се подготвува брзо и едноставно и која морате да ја пробате… Десерт кој не се пече а веќе по составот се гледа дека станува збор за врвен квалитет и неодолив вкус… Потребно е: 1 литар млеко 10 лажици шеќер 3 ќесички пудинг од ванила 300 г млечно чоколадо …

Повеќе »

(ФОТО) Викендот е за убави нешта: Три чоколадни колачи кои ќе ве освојат!

Непечен чоколаден колач! Состојки: 200 г чоколадо за готвење 150 г маргарин 200 г шеќер 2 лажици мед 100 мл млеко 100 г сечкани лешници 100 г сечкани бадеми 100 г мелени бисквити Глазура: 100 г чоколадо за готвење 3 лажици масло Подготовка:истопете ги маргаринот, чоколадото, шеќерот, медот и млекото. …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Вечерно дружење со омилената серија и омилените солени мафини!

Има ли подобро нешто од вечер поминатa во домашен амбиент со нов филм или нова епизода од омилената серија?! Ако немате листа со филмски наслови што ја дополнувате со препораки од пријателите, би можеле да ви го олесниме изборот со неколку тематски предлози. Можете, на пример, да одберете филм со …

Повеќе »