Tag Archives: вкусна

(ФОТО) Баклава со кикирики

Потребно е: за 12. лица 500 г. кори за баклава 900 г. нелупени кикирики 80 г. шеќер 250 г. путер Шербет: 300 г. шеќер 200 г. мед 800 мл. вода 1 лимон Подготовка: прво подгответе го шербетот, за да има време да се излади.Варете ги водата и шеќерот околу десет минути …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искината гибаница: Идеален рецепт за викенд

Веќе денес можете да ја направите оваа гибаница. Домаќинките ја обожуваат бидејќи е едноставна за подготовка… Потребно е: 300 г кори 200 г сирење 200 мл јогурт 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 3 јајца Подготовка: корите искинете ги или исечете со ножици. Јајцата изматете ги па додајте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Листеста погача на коцки со сирење: Богат леб со крем полнење!

Никогаш доволно погачи, а во пресрет на празниците обично сакаме да пробаме нешто ново. Поради тоа денес ви донесуваме рецепт за полнета погача која е и’ вкусна и’ интересна, па сигурно ќе им се допадне на домашните… Состојки: 550 – 600 г брашно, 200 мл млака вода, 20 г свеж …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најдобра пита со јаболки: Вкус што не се заборава!

Есенските јаболки пристигнаа и време е да ги искористите… Фил: 5 јаболки, 100 г шеќер, 170 г путер Тесто: 240 мл топло млеко, 1 лажица шеќер, 1 кесичка сув квасец, 500 г брашно, 2 јајца, 1 лажичка сол, 180 г путер, 1 шолја кафеав шеќер, 2 лажички цимет Подготовка: јаболките …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 5. СОСТОЈКИ која се подготвува за 10. минути!

Освежувачка и лесна торта за жешките летни денови… Состојки: 500 мл слатка павлака 400 г грчки јогурт 10 г ванилин шеќер 2 – 3 праски 150 г плазма Подготовката на оваа вкусна и лесна торта погледнете ја во видеото:

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита со спанаќ на баба: Најубав појадок!

Ќе ве воодушеви и ’ со изгледот и’ со вкусот… Состојки:2 јајца, 500 г тенки кори, 500 г спанаќ, 2 врзопи млад кромид, 1 – 2 ченови лук, 1 морков, 200 г бело сирење, масло, сол, црн пипер, 1/2 кесичка прашок за печиво, 100 мл јогурт Подготовка:јајцата изматете ги и …

Повеќе »

(ФОТО) Торта „Мафија“: Најубав чоколаден десерт кој секому му се допаѓа

Многу „голем“ и вкусен десерт со кој нема грешка бидејќи сите го сакаат! Состојки: 15. белки, 15 лажици шеќер, 15 лажици ореви, 2 лажици лебни трошки, 2 лажици какао во прав. Фил 1: 500 мл млеко, 2 кесички пудинг од ванила, 1 маргарин, 250 г шеќер. Фил 2: 15 жолчки, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена „Шехерезада торта“

Комбинација на бисквити и два вида фил што се топи во уста… Потребно е: 2 пакување турски бисквити (600 г) Чоколаден фил: 1 литар млеко, 4 кесички пудинг од чоколадо со арома на лешник (или обичен пудинг од чоколадо + арома од лешници, по вкус), 10 лажици шеќер, 250 г …

Повеќе »