Tag Archives: витамини

Еве што ќе се случи со вашето тело ако секој ден за појадок јадете каша од овес

Сите ние знаеме дека појадокот е најважен оброк. Многу медицински стручњаци и нутриционисти препорачуваат конзумирање на овошје и други здрави навики за појадок, но, дали знаете што ќе се случи со вашето тело доколку секој ден јадете каша од овес? Кашата од овес е полна со антиоксиданти вклучувајќи го и …

Повеќе »

(ФОТО) СИТЕ БЛАГОДЕТИ НА ОМИЛЕНИОТ ЛЕТЕН ПИЈАЛОК: Пивото донесува освежување но можете да го унапредите и своето здравје!

Пивото е едно од најстарите и најпопуларни алкохолни пијалоци. Исто така е омилено на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле за овие предности кои пивото ги има за човековото здравје. Со секојдневно конзумирање на пиво, во умерени количества можете да го унапредите своето здравје. Недамнешна студија покажала дека …

Повеќе »

(ФОТО) Летното освежување може да ви го подобри здравјето: Ова се неверојатните лековити својства на лубеницата!

Доколку не сте љубител на банани тогаш калиумот може да го побарате и во лубеницата. Помага во зајакнување на мускулите, го подобрува функционирањето на мозокот и нивото на електролити го враќа во рамнотежа. Исто така ќе помогне во намалување на крвниот притисок. Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата …

Повеќе »

(ФОТО) Многу повеќе од обичен зачин: Штити од рак, реума и е преполн со витамин Ц – магдоносот од сега ќе ви биде омилена намирница

Толку сме навикнале на магдонос што често и не размислуваме за тоа дека ова не е само зачин, туку и билка која има висока нутритивна вредност и лековити својства. Магдоносот е најпопуларен зачин во светот кој може да се најде скоро во секој супермаркет во текот на цела година (секако …

Повеќе »

(ФОТО) Чувар на здравјето и имунитетот: 5. причини зошто треба да „навалите“ на зелка

Одредени витамини и минерали се неопходни за зачувување на здравјето во текот на зимата Во исхраната на возрасните и децата задолжителни се витамините од групата Б, витамините Ц и Е, како и магнезиум и калциум Витамини од Б – група Обезбедуваат нормално функционирање на иимунолошкиот и нервен систем, придонесуваат за …

Повеќе »

Зимска салата која ќе ги избрка маснотиите од телото после прејадување

Изминатите денови многумина претераа со храната, а последиците од празничното прејадување веќе се забележуваат и на здравјето. Ако се чувствувате по малку тромо, време е да го исчистите организмот со помош на една вкусна зимска салата направена од здрави намирници преполни со нутриенти кои се потребни на нашето тело. Свежата …

Повеќе »

Ова се новогодишни одлуки до кои лесно ќе се придржувате а ќе ви го поправат здравјето

Истражувањето покажало дека 80 отсто од луѓето до средината на февруари се откажуваат од своите новогодишни одлуки. Токму поради тоа не треба да се донесуваат одлуки кои исцрпуваат и до кои е тешко да се придржувате. За да поработите на своето здравје, исхрана и фитнес, доволно е да се донесат …

Повеќе »

(Рецепт) Лековити својства на кивито: Го намалува холестеролот, го регулира крвниот притисок и го јакне имунитетот!

Во ладните зимски денови кога ни се закануваат настинки и грип, неопходно е менито да ви биде полно со витамини и хранливи материи. Кога станува збор за витамините идеален избор е кивито бидејќи содржи витамини од групата Б, како и витамините А и Ц, белковини и железо. Кивито е одлично …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка пронашла метал во витамините на својата ќерка и испратила предупредување до родителите!

Родителите чии деца се често болни од очај посегнуваат по разни витамини за деца за да го зајакнат нивниот имунитет. По правило, станува збор за сигурни додатоци на исхраната, меѓутоа, една мајка во Америка во нив нашла лушпи од метал поради што девојчето завршило на испитување во болница. „Во пакувањето …

Повеќе »